این باج افزار پس از قفل کردن اطلاعات داخلی آن ۱٫۷۹ بیتکوین (۲۷۸۰ پوند) پول درخواست می‌کند تا قفل اطلاعات را باز کند و آنها را بار دیگر در اختیار کاربر بگذارد.

یک با‌ج‌‌افزار جدید که خود را با نام Jaff معرفی می‌کند در هر ساعت بیش از ۵ میلیون پست الکترونیکی می‌فرستد تا از این طریق بتواند کاربران را به دام بیاندازد.
این باج‌افزار به گونه‌ای طراحی شده است که هر بار وارد یک رایانه شده و پس از قفل کردن اطلاعات داخلی آن، ۱.۷۹ بیت‌کوین (۲۷۸۰ پوند) پول درخواست می‌کند تا قفل اطلاعات را باز کند و آنها را بار دیگر در اختیار کاربر بگذارد.
به گفته مرکز امنیتی Forcepoint،‌ ایمیل‌های آلوده به این باج‌افزار بوت‌نت Necurs را در خود جا داده‌اند.
این ایمیل‌ها به طور کلی، رایانه‌های شخصی را هدف گرفته و از این طریق، باج‌گیری می‌کنند. لیکن در برخی موارد می‌توانند دیگر دستگاه‌های حساس از جمله تجهیزات پزشکی را هم مورد هدف قرار داده و از این طریق، سلامت مردم را هم به خطر بیاندازند.
مرکز Forcepoint برای آنکه بتواند بررسی دقیقی در این زمینه انجام دهد، کمپین ویژه‌ای تشکیل داد و سه‌شنبه این هفته فعالیت این باج‌افزار را بین ساعت ۹ صبح تا یک بعد از ظهر بررسی کرد. در پایان مشخص شد در این دوره زمانی دست‌کم ۱۳ میلیون ایمیل آلوده شناسایی شده است.

این مرکز امنیتی توضیح داد سازمان‌های بریتانیا و آمریکا نخستین هدف این باج‌افزار بوده‌اند و پس از آن، کشورهای ایرلند، هلند، ایتالیا، آلمان، فرانسه، مکزیک و استرالیا هم در این زمینه آسیب دیده‌اند.
این باج‌افزار به گونه‌ای ساخته شده است که می‌تواند ۴۲۳ نوع فایل را شناسایی و آنها را قفل کند و زمانی که پول مربوطه پرداخت می‌شود، بدون آنکه به اینترنت نیاز داشته باشد، به صورت آفلاین قفل اطلاعات را باز می‌کند.

 

منبع: ایتنا