همه ساکنان زمین در معرض خطر مرگ بر اثر گرما هستند؛ این یک شوخی نیست و از طریق بررسی فناورانه و علمی شرایط آب و هوایی زمین ثبت شده است.

بررسی‌های علمی با کمک ابزارهای هوشمند سنجشگر دمای زمین نشان می‌دهد جهان در خطر است. در واقع گرمای بی سابقه در جهان می‌تواند منجر به خطر مرگ عده زیادی از ساکنان زمین شود .

بررسی‌های مذکور نشان می‌دهند، افزایش دمای آب و هوای جهان احتمالا ۲ برابر مدل‌های قبلی پیش بینی گرمایش زمین است. این در حالی است که گرمای بی سابقه در سراسر جهان رکورد زده است.

بررسی‌های مذکور با کمک سنسورهای تشخیص فوق پیشرفته و نرم‌افزارهایی انجام شده که می‎توانند وضعیت آب و هوایی را به قوی‌ترین شکل ممکن بررسی کنند.

شاید شما هم متوجه شده باشید که طی روزهای اخیر، افزایش دمای آب وهوای جهان احتمالا ۲ برابر مدل‌های پیش بینی گرمایش زمین می‌باشد.

جالب است بدانید، کاترین میسنر از دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا و یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: نرخ گرمایش زمین بسیار زیاد است. تغییراتی که امروز شاهد آن هستیم، بسیار سریع‌تر از وقایعی که در تاریخچه زمین اتفاق افتاده‌اند، هستند. البته در خصوص میزان تغییر نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

یکی دیگر از پژوهشگران این تیم به نام آلن میکس نیز می‌گوید: حتی افزایش دمای ۲ درجه سلیوس (یا ۱.۵ درجه‌ای) آب وهوا تاثیر زیادی روی سیستم زمین خواهد داشت. در این وضعیت افزایش سطح دریا در قرن آتی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و همین امر روی جمعیت، زیربنا و فعالیت‌های اقتصادی تاثیر می‌گذارد.

گروهی از پژوهشگران با کمک تکنولوژی‌های روز، در بازه‌های مختلف اقدام به ثبت وضعیت گرمایش زمین کردند. این بررسی‌ها در مدت زمان ۳.۵ میلیون سال گذشته انجام شد و آن را با گرمایش حاصل از فعالیت‌های انسان مقایسه کردند.

این تحقیق نشان می‌دهد در نتیجه گرمایش بخش بزرگی از یخچال‌های قطبی احتمالا آب می‌شوند و این تاثیری شگرف روی اکوسیستم زمین خواهد داشت، به طوری که صحرای آفریقا سرسبز می‌شود و مناطق مرزی جنگل‌های استوایی به صحراهایی داغ و سوزان تبدیل می‌گردند.

طی هفته گذشته افزایش دما در سراسر جهان رکوردهای جدیدی ثبت کرد. به دلیل گرما جاده‌های انگلیس ترک خوردند و سقف خانه‌ها خم شدند. از سوی دیگر در اسکاتلند دمای هوا به حد بی سابقه‌ای به ۳۳.۲ درجه سانتیگراد رسید، سایت هواشناسی فرانسه (METEO FRANCE) در ۲۱ منطقه این کشور هشدار نارنجی وضعیت آب وهوا را نشان می‌دهد و در عمان نیز بالاترین دما در شب در کل تاریخچه زمین ثبت شد.

جالب است بدانید، در هفته اخیر حداقل ۸ نفر به دلیل گرمای شدید در آمریکای شمالی جان باخته‌اند. دمای هوای مونترال نیز به رکوردی بی سابقه رسیده است.

منبع: کالاسودا