شرکت فیس‌بوک در گزارش ویژه اعلام کرده است که بیش از ۲۰۰ میلیون حساب کاربر در این شبکه اجتماعی وجود دارند که حساب‌های جعلی یا تکراری هستند.

فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان است و نزدیک به دو میلیارد عضو در اختیار دارد.

با این حال تمامی این اعضاء را نمی‌توان اعضای واقعی دانست و بر اساس اعلان رسمی مسئولان این شبکه، بیش از ۲۰۰ میلیون حساب کاربری تکراری و جعلی در فیس‌بوک هستند که در واقع، وجود خارجی ندارند.

جزئیات این آمار تکان‌دهنده حاکی از آن است که بیشترین آمار حساب‌های کاربری جعلی متعلق به کشور هندوستان است و کاربران این کشور علاقه خاصی به ساختن چند حساب کاربری یا ساختن حساب کاربری به نام افراد مشهور دارند.

همچنین پس از هندوستان نیز کشورهای ویتنام، اندونزی و چند کشور کوچک دیگر در جنوب شرقی آسیا قرار دارند که نشان‌دهنده محیط فرهنگی عجیب حاکم بر این منطقه است.

البته فیس‌بوک قصد ندارد تا این حساب‌های کاربری را مسدود کند، ولی وجود این حساب‌ها در این شبکه اجتماعی می‌تواند به عدم اعتمادپذیری آمارهای ارائه‌ شده توسط آنها منجر شود.

شایان‌ ذکر است، پس از تاثیر زیاد روسیه بر انتخابات آمریکا از طریق شبکه‌های اجتماعی، حساسیت در این زمینه به اوج خود رسیده و بعید نیست که به‌زودی شاهد قوانین عضویت سخت‌گیرانه‌تری برای این شبکه‌های اجتماعی باشیم.

منبع: Cnet