طبق اخبار و شنیده‌های فراوان، اپل در پاییز امسال از سه آیفون جدید رونمایی خواهد کرد. این سه آیفون مدل‌هایXs Plus، Xs وiPhone 9 خواهند بود که دو مدل اول مجهز به نمایشگر OLED و آیفون ۹ مجهز به نمایشگر LCD خواهد بود. اکنون اطلاعات جدیدی درباره نمایشگر این مدل که ارزان‌ترین آن‌ها خواهد بود، منتشر شده است.

طبق گزارشات آیفون ارزان‌قیمت جدید بدون قابلیت ۳D Touch خواهد بود، اما در عوض به یک شیشه‌ی نمایشگر بهتر مجهز شده که نه تنها سبک‌تر بلکه بسیار مقاوم‌تر در برابر ضربه و سقوط خواهد بود.

آیفون جدید برای این منظور از تکنولوژی Cover Glass Sensor (CGS) استفاده می‌کند که ماژول کنترل تاچ آیفون را از پنل نمایشگر به خود شیشه‌ منتقل خواهد کرد. افزون بر سنسورin-glass یا داخل شیشه، یک سنسور دیگر touch film نیز به شیشه‌ی نمایشگر اضافه خواهد شد.

در حال حاضر مشخص نیست کاربرد این سنسور چیست، اما در هر صورت قیمت نمایشگر را از ۲۳ به ۲۶ دلار افزایش می‌دهد.

به همین دلیل برای جبران این افزایش هزینه، گزارش مذکور پیش‌بینی کرده که اپل احتمالاً قابلیت ۳D Touch را از این گوشی حذف می‌کند. به نظر می‌رسد اپل از عدم استقبال مردم از قیمت نجومی iPhone X تجربه کسب کرده و تا حد ممکن سعی دارد قیمت این آیفون جدید ارزان را پایین نگه دارد. البته اپل از این قابلیت همچنان در دو مدل گران‌قیمت‌تر یعنیiPhone Xs و iPhone Xs Plus استفاده خواهد کرد.

از آنجایی که اپل برنامه دارد تا در تمام آیفون‌های آینده از تکنولوژی CGS استفاده کند، احتمالاً به طور کلی ویژگی۳D Touch را از گوشی‌های خود کنار می‌گذارد یا اینکه راهی برای ترکیب این قابلیت در پنل‌های جدیدی که از جسچرهای کنترل بدون لمس نیز پشتیبانی کنند، پیدا می‌کند. قابلیت کنترل صفحه بدون لمس در حال حاضر در حد شایعه ‌است و گفته می‌شود اپل در حال کار بر روی آن برای تجاری‌سازی تا چند سال آینده است.

شاید هم لایه‌ی اضافه‌شده‌ی ناشناخته film sensor راهی برای ممکن ساختن کارکرد ۳D Touch با تکنولوژی نمایشگر جدید CGS باشد و تا مدت زیادی خبری از کنترل بدون لمس در آیفون‌های اپل نباشد. با تمام این تفاسیر باید منتظر اخبار بیشتر از سوی اپل بمانیم.

منبع: شهر خبر