(برگزیده کتاب سال دانشجویی)

نویسندگان: دکتر وفا غفاریان- دکتر غلامرضا کیانی

ناشر: سازمان فرهنگي فرا (چاپ هفتم)

استراتژی تحول­بخش، تنها در سایه نگرش هوشیارانه به جوهره استراتژی شکل می­گیرد. بدون شناخت، استراتژی چیزی بیش از یک دل­مشغولی پر پرستیژ نخواهد بود. برای شناخت جوهره استراتژی باید با نگاهی حقیقت­جو مرور دیگری بر عوامل و مفاهیم آن داشت. لازمه این کار این است که موقتا از تمام (پیش ذهن­ها) دل کند و مفاهیم اصلی را به واژه­های مصطلح، بر زمینه­ای از حقیقت­جویی از نو بنا کرد.

در اين كتاب، استراتژي و چگونگي تكوين آن با نگاهي تازه مطرح شده است، نگرشي كه علاوه بر شيوه شكل­گيري يك استراتژي اثربخش، ماهيت استراتژي و رابطة بنيادين آن با پاراديم­ها را نيز آشکار مي­سازد.

این کتاب برای مطالعه صاحبنظران و علاقمندان حوزه استراتژی، مدیرانی که به خلق یک استراتژی تحول­آفرین می­اندیشند و استفاده در کلاس­های دانشگاهی (برنامه­ریزی استراتژیک و پیشرفته) تالیف شده است.

كتاب حاضر در ده فصل به تشريح رويكرد “استراتژي اثربخش “می­پردازد و مقدمة نسبتاً مفصل آن، سوابق و مفاهيم اساسي ديگر رويكردهاي استراتژي را ارائه  مي­كند. در پايان هر فصل، محورهايي تحت عنوان” مباحثه و تحقيق” مطرح شده كه بيشتر براي تأمل خوانندگان و يا كار گروهي است. نويسندگان براي تدوين اين كتاب علاوه بر بهره­گيري از تجارب علمي و عملي خود، از مراجع و منابع معتبر خارجي نيز سود جسته­اند. همچنین در این کتاب به مفاهیم عمیقی از استراتژی پرداخته شده است. مفاهیمی که می­تواند درک انسان از استراتژی را تکامل بخشد.

 

فهرست مطالب:

مقدمه ناشر
پیشگفتار
مقدمه: استراتژی در بستر زمان
بخش نخست: جوهره استراتژی
فصل ۱- استراتژی چیست؟
فصل ۲- پارادایم چیست؟
فصل ۳- استراتژی ها و پارادایم ها
بخش دوم: استراتژی اثربخش:
فصل ۴- دیدگاه سازی
فصل ۵- فرصت یابی
فصل ۶- تحلیل گلوگاه
فصل ۷- راهیابی استراتژیک
بخش سوم: استراتژی خرد
فصل ۸- اقتصاد مدیریتی
فصل ۹- تصمیم گیری استراتژیک
فصل ۱۰- چگونه اثربخشی استراتژی را حفظ کنیم؟
ضمیمه