گوگل قصد دارد اپلیکیشنی بسازد که زیباترین عکس ثبت شده با موبایل را انتخاب ‌کند. درهمین راستا سیستم ارزیابی تصاویر را ساخته است.

گوگل یک «سیستم عصبی ارزیابی تصاویر» گوگل (NIMA) ساخته است. این سیستم با استفاده از هوش مصنوعی کیفیت تمام تصاویری را که کاربر با موبایل خود گرفته بررسی می‌کند و سپس به او کمک می‌کند، جذاب‌ترین عکس را انتخاب کند.

این سیستم از «شبکه‌های عصبی کانولشن عمیق» استفاده می‌کند. این شبکه‌ها نوعی سیستم رایانشی هستند که از شبکه‌های زیستی مغز انسان تقلید می‌کنند و تصاویر را برای وجود عناصر فنی و زیبایی شناختی بررسی می‌کنند.

گوگل تصمیم دارد این سیستم را به اپلیکیشن موبایل تبدیل کند. این اپلیکیشن نور و تضاد تصاویر را به طور واقعی اصلاح می‌کند و حتی برای بهبود قاب بندی عکس و زیبایی بیشتر آن به کاربر پیشنهاداتی می‌دهد. الگوریتم این برنامه با توجه به عناصری مانند تاری، هایلایت و سایه، تصاویر را رتبه‌بندی می‌کند.

به هرحال هنگامیکه این سیستم به طور رسمی برای استفاده در موبایل و رایانه‌ها استفاده شود، تصاویر را براساس جذابیت مانند: عناصر زیبایی شناختی یا جذابیت احساسی انتخاب می‌کند. همچنین هر عکس با یک تصویر مرجع از لحاظ موضوع و شیوه عکاسی مقایسه می‌شود. اما اگر چنین تصویری وجود نداشته باشد، گوگل با استفاده از اطلاعات آماری تصاویری را انتخاب می‌کند.
این الگوریتم به تصاویر از یک تا ۱۰ امتیاز می‌دهد و به کاربر پیشنهاد می‌کند، برخی موارد مانند نور تصویر را اصلاح کند.

 

منبع: ایتنا