به تازگی اطلاعات محرمانه‌ی‌‌ بسیاری از شرکت‌های خودروساز مطرح در فضای مجازی منتشر شده، که رازهایی در زمینه‌ی تولید خودرو را برملا ساخته است.

به گزارش نیویورک تایمز، نزدیک به ۴۷ هزار سند محرمانه از ۱۰۰ کمپانی خودروساز مطرح دنیا نظیر تسلا، فیات، تویوتا، فورد و فولکس ‌واگن در فضای مجازی منتشر شده است.

اسناد مذکور ۱۵۷ گیگابایت حجم داشتند و از سندهای محرمانه شرکتی، نقشه‌هایی با جزئیات دقیق و قراردادهای غیرعلنی بین شرکت‌های مختلف تشکیل شده‌‌ بودند. تولیدکنندگان خودرو همواره سعی دارند به هر طریقی که می‌توانند، این نوع اطلاعاتشان را مخفی نگاه دارند تا شرکت‌های دیگر نتوانند با استفاده از آنها، گوی سبقت را بربایند.

“کریس ویکری” کارشناس امنیتی، پس از بررسی کوتاهی متوجه شد که این ۱۰۰ شرکت تولید‌کننده اتومبیل که اطلاعاتشان در فضای مجازی فاش شده، همگی با کمپانی Level One Robotics همکاری کرده‌اند و به نظر می‌رسد که مقصر انتشار اطلاعات آنها، این شرکت بوده است.

جالب اینجاست برای دسترسی به اسناد این تولیدکنندگان خودرو، نیازی به هک یا نفوذ نبوده، چرا که این اطلاعات در سرور پشتیبان این شرکت وجود داشته‌اند. از آنجایی که برای ورود به سیستم پشتیبان Level   One پسوردی لازم نبوده، هر کاربر می‌توانسته با ورود به این سیستم، اطلاعات محرمانه‌ی بیش از ۱۰۰ تولیدکننده‌ اتومبیل را بدست آورد و از آنها استفاده کند.

“میلان گازکو” مدیر عامل Level One خاطر نشان کرده که بعید است شخصی غیر از ویکری، توانسته باشد به سرور پشتیبان این شرکت نفوذ کرده و بداند اطلاعات یاد شده در کدامیک از فایل‌ها ذخیره شده‌‌اند. با این حال، شرکت مذکور تمامی اطلاعات فاش شده را سریعاً از دسترس کاربران خارج کرده است.

علاوه بر این، Level One با انتشار بیانیه‌ای اعلام نمود: ما تمامی اتهامات مطرح شده را جدی می‌گیریم و سعی داریم با بررسی‌های دقیق، علل رخ دادن چنین اتفاقی را هرچه سریعتر بیابیم.

منبع: digitaltrends