به تازگی محققان کانادایی موفق شدند از تبلت رول‌شونده جدیدی رونمایی کنند که به شکل استوانه در می‌آید. این گجت به ادعای سازندگانش، در واقع اولین تبلت رول‌شونده جهان به شمار می‌رود که نمونه‌ی اولیه‌ای هم برایش ساخته شده است.

این تبلت که MagicScroll یا طومار جادو نام دارد، به دور یک استوانه رول شده و حجم کم‌تری را اشغال کرده است. گجت یاد شده، یک تبلت کامل و کاربردی است که از یک صفحه‌ نمایش ۷.۵ اینچی با رزولوشن بالا بهره می‌برد.

نمونه‌ اولیه این گجت به تازگی توسط محققان آزمایشگاه رسانه‌های انسانی دانشگاه کویینز کانادا ساخته شده و آزمایش‌های لازم را به بهترین شکل ممکن پشت سر گذاشته است. سازندگان MagicScroll ادعا کرده‌اند، در طراحی این تبلت از طومار‌های باستانی الهام گرفته شده و آنها هنگام ساختش به این شباهت، توجه کرده‌اند. همچنین در انتهای این استوانه‌ دو دایره‌‌ی چرخان تعبیه شده که کاربر می‌تواند با چرخاندن آنها، به دنبال شماره‌ی مورد نظرش در دفترچه تلفن بگردد، یا صفحه‌ی به نمایش درآمده را پایین آورد.

بر اساس ادعای مخترعین اولین تبلت رول‌شونده جهان، استفاده از MagicScroll به علت طراحی استوانه‌ای و ارگونومیک خود راحت‌تر از تبلت‌‌های معمولی است و کاربران به راحتی با یک دست می‌توانند از آن بهره ببرند.

حال اگر کاربر بخواهد صفحه‌ی‌ بزرگی نظیر Street View گوگل را مشاهده کند، می‌تواند قسمت رول شده را باز کند تا بتواند همانند یک تبلت معمولی وبسایت مورد نظرش را بررسی کند.

همانطور که گفته شد، MagicScroll از یک صفحه نمایش ۷.۵ اینچی با رزولوشن ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ پیکسلی استفاده می‌کند که قابلیت multi-touch نیز برایش در نظر گرفته شده است.

گفته شده این دیوایس به قدری کوچک است که می‌توان آن را داخل جیب کت یا پالتو قرار داد و حملش بسیار آسان‌تر‌ از تبلت‌های معمولی خواهد بود.

منبع: دیجیاتو