نخستین گام کمپانی فضایی ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ارزان ماهواره‌ای با پرتاب موفقیت‌آمیز دو ماهواره آزمایشی استارلینک به فضا، برداشته شد.

کمپانی اسپیس‌اکس با پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌های اینترنتی به مدار زمین یک گام به ارائه اینترنت پرسرعت همگانی از طریق ماهواره‌ها نزدیکتر شد.

دو ماهواره آزمایشی “استارلینک” این شرکت با موشک فالکون ۹ به مدار پایینی زمین فرستاده شد.

این کمپانی فضایی زیر نظر ایلان ماسک از مدتها پیش مشغول برنامه‌ریزی برای ارسال این ماهواره‌ها به مدار زمین بوده و ماهواره‌های آزمایشی Starlink به تست سیستم اسپیس‌اکس برای مخابره اینترنت به زمین خواهند پرداخت.

موشک فالکون ۹ این شرکت که از مرکز فضایی وندربرگ به فضا پرتاب شد، یک ماهواره نظامی اسپانیا را به همراه دو ماهواره دیگر که به طور نمادین «تَن تَن آ» و «تَن تَن ب» نام‌گذاری شده‌اند با موفقیت در مدار زمین قرار داد.

یکی دیگر از اهداف این پرتاب، اقدام برای تأمین اینترنت ارزان قیمت است. این دو ماهواره بخشی از هزاران ماهواره‌هایی هستند که ایلان ماسک قصد دارد برای کشور‌هایی که دسترسی مناسبی به اینترنت پرسرعت ندارند در مدار زمین قرار دهد.
در حالیکه سرویسهای اینترنت ماهواره‌ای معمولاً بسیار گران قیمت هستند و از مشکلاتی در تأخیر رنج می‌برند، اما با بهره‌گیری از چندین هزار ماهواره کوچکتر (یا به صورت دقیقتر ۱۲ هزار ماهواره)، اسپیس اکس می‌خواهد مشکلات به وجود آمده به خاطر فاصله این ماهواره‌ها از زمین را برطرف کند و سرویس ارزان قیمت‌تر و سریعتری در اختیار مردم بگذارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران پویا