بنیانگذاران استارتاپ‌های موفق و بزرگ دنیا با سرمایه‌های میلیون دلاری و حتی گاهی میلیارد دلاری، در کدام دانشگاه‌‌ها درس خوانده‌اند؟ آیا این افراد موفق و نامدار تحصیلات دانشگاهی دارند؟ وقتی صحبت از مدرک تحصیلی به میان می‌آید، آیا انتظار دارید رزومه‌ی این افراد را با انواع و اقسام مدارک تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های دنیا ببینید؟

واقعیت این است که در بین بزرگان عرصه تجارت، نام افرادی مانند مارک زاکربرگ و بیل گیتس دیده می‌شود که ترک تحصیل کرده‌اند و به کسب‌وکار خود به صورتی موفقیت‌آمیز ادامه داده‌اند، اما داده‌های اطلاعاتی Crunchbase نشان می‌دهد که اکثر بنیانگذاران استارتاپ‌های بزرگ دنیا، دارای مدرک معتبر دانشگاهی در سطح تحصیلات تکمیلی از دانشگاه‌های معروف دنیا هستند. اوایل ماه جاری،Crunchbase  به بررسی وضعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایالات متحده پرداخت و متوجه شد که بیشتر مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری از این دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند. نتایج این بررسی جالب توجه است، ولی چندان غافل‌گیرکننده نیست. در این فهرست دانشگاه‌های استنفورد و هاروارد و بهترین دانشکده‌های مدیریت جهان بسیار جلب توجه می‌کنند.

در مرحله بعدی، داده‌های بررسی محدودتر شدند و به‌طور اختصاصی، بنیانگذاران استارتاپ‌های آمریکا که در بازه زمانی سه سال گذشته سرمایه کلی خود را حداقل ۱۰۰ میلیون افزایش داده‌اند، مورد بررسی قرار گرفتند. هدف بررسی این بود که تحصیلات و آموزش آکادمیک مدیران نخبه و نزدیک به نخبه، چه تفاوتی با کل مدیران عامل‌ استارتاپ‌های دنیا دارد. در تحلیل این وضعیت مشخص شد که بیشتر بنیانگذاران شرکت‌های بزرگ با سرمایه‌گذاری مالی خوب، دارای مدرک معتبر دانشگاهی و فارغ‌التحصیل دانشگاه‌هایی مثل هاروارد و استنفورد هستند. با این حال، در مجموع با بررسی کل داده‌ها مشخص شد که بیشترCEO‌-ها از لحاظ تحصیلات آکادمیک، دارای مدارک تحصیلی مختلف و از نقاط مختلف ایالات متحده هستند.

در مجموع اطلاعات و داده‌های مربوط به ۱۹۳ شرکت خصوصی در ایالات متحده که در طی سه سال گذشته توانسته‌اند به دارایی خود ۱۰۰ میلیون دلار یا بیشتر از آن اضافه کنند، مورد بررسی قرار گرفت. در نمودار ذیل، دانشگاه‌هایی نشان داده شده‌اند که معمولا مدیران این شرکت‌ها بیشتر در آن‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند.

رتبه‌بندی‌ دانشگاه‌ها در نمودار فوق، نسبت به پراکندگی استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری در آمریکا خیلی متفاوت نیست. بر اساس مجموع داده‌ها، مشخص شد که دانشگاه‌های هاروارد و استنفورد در جایگاه رقابتی بالایی قرار دارند که در قیاس با دانشکده‌های آیوی لیگ و دانشگاه‌های بزرگ تحقیقاتی قرار گرفته‌اند.

در نهایت نتایج نشان می‌دهد که بیشتر مدیران استارتاپ‌هایی با بیشترین میزان جذب سرمایه، دارای مدارک دانشگاهی مختلف در حوزه مدیریت تجارت (کسب و کار) هستند. کلیه افرادی که در دانشگاه‌های پنسیلوانیا درس خوانده‌اند، مدرک تحصیلی از دانشکده کسب و کار وارتون (Wharton)‌ دارند. جالب است بدانید بیش از نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ هاروارد،‌ در دانشکده مدیریت تحصیل کرده‌اند. مدیریت اجرایی (MBA‌) بیشترین تعداد فارغ‌التحصیل را در بین سایر رشته‌های دانشگاهی به خود اختصاص داده است.