شرکت گوگل API فناوری ارتباطات نزدیک (Nearby Connections) را در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری قرار داد.

شرکت گوگل امروز اعلام کرد که ابزاری را در دسترس توسعه‌دهندگان و Developer‌های نرم‌افزاری قرار داده است که به کمک این ابزار می‌توان با دستگاه‌های مجاور ارتباط برقرار کرد، حتی اگر آن‌ها آفلاین باشند. این شرکت تعدادی از موارد استفاده بالقوه از این فناوری را معرفی کرد. به عنوان مثال: مانند اتاق‌های هتل که ورود شما را حس می‌‌کنند، سپس درجه حرارت را مطابق با آن تنظیم می­کنند و موسیقی مورد علاقه شما را پخش می‌کنند یا گوشی‌ها‌ی هوشمند می‌توانند در صورتی که در مجاورت با سایر اقلام باشند،Address Book  خود را ادغام کنند. با این حال، پیاده­سازی اولیه تکنولوژی شاید خیلی جادویی نباشد، اما در عوض برنامه‌های آینده از API تکنولوژی ارتباطات نزدیک (Nearby Connections) استفاده خواهند کرد. از جمله کاربرد‌های تکنولوژی ارتباطات نزدیک می‌توان به اشتراک‌گذاری رسانه‌ها بصورت آفلاین و یا اعلام هشدار‌های آب و هوایی در مناطقی با پهنای باند کم اشاره کرد.

شرکت گوگل مدت‌هاست بر روی API فناوری ارتباطات نزدیک کار می‌کند و بصورت مداوم این فناوری را توسعه می‌دهد. این API اولین­بار در سال ۲۰۱۵ به عنوان راهی برای استفاده از گوشی‌های هوشمند در نقش دومین صفحه نمایش برای بازی‌هایی که در تلویزیون هوشمند شما اجرا می‌شوند، مطرح شد. در کنفرانس توسعه گوگل (Google I/O) که امسال در ماه می (May) برگزار شد، شرکت گوگل اعلام کرده بود که فناوری مربوط به API ارتباطات نزدیک (Nearby Connections) بازسازی شده و به زودی همراه با کاربرد‌ها و ویژگی‌های جدید منتشر خواهد شد. شرکت گوگل در ادامه توضیحات خود بیان می‌کند که از این تکنولوژی برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌ها از طریق وای فای (Wi-Fi) و بلوتوث (Bluetooth) استفاده می‌شود. این API از یک قابلیت ویژه برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برخوردار است، بدین­ترتیب برنامه‌هایی که از این API استفاده خواهند کرد می‌توانند بین فرکانس‌ها و سرویس‌های ارتباطی مختلف با انواع ورژن و نسخه در تعامل و ارتباط باشند. این حالت بدون نیاز به برنامه‌نویسی جدید برای بهینه‌سازی نرم‌افزار با API ارتباطات نزدیک صورت می‌گیرد. بدین­ترتیب کار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بسیار آسان‌تر از گذشته می‌شود. برنامه‌ها می‌توانند از تکنولوژی ارتباطات نزدیک در چند مسیر مختلف استفاده کنند.

سناریویی که می‌توان از این تکنولوژی نوشت بدین صورت است: یک دستگاه متمرکز مانند میزبان یک بازی آفلاین چند نفره و یا دستگاه آموزشی معلم در کلاس درس، می‌تواند به سایر دستگاه‌های مجاور و نزدیک خود متصل شود. پیاده‌سازی­های دیگری که می‌توانند از این تکنولوژی بهره ببرند عبارتند از: ایجاد “شبکه های مش” برای چت آنلاین یا گروه‌ پروژه‌های ویژه برای همکاری در یک زمان آنی و واقعی. شرکت گوگل همچنین اعلام کرد، برخی از برنامه‌های آینده از API ارتباطات نزدیک استفاده خواهند کرد. یکی از این برنامه‌ها کانال هواشناسی است که در صورت استفاده از API و تکنولوژی جدید، شبکه‌های مش را در مناطق کمبود داده با هدف گسترش هشدار‌های هوایی فوری ایجاد می‌کند. شرکت HotStar نیز بر روی اشتراک‌گذاری آفلاین رسانه‌های ویدیویی در مناطقی که اتصال در دسترس نیست (مانند: مترو و هواپیما) کار می‌کند. شرکت GameInsight نیز از این API برای پیداکردن گیمر‌ها و بازیکنان نزدیک و اجرای کامل بازی‌ها بصورت آفلاین استفاده خواهد کرد. علاوه بر این،Android TV  یک برنامه کنترل از راه دور جدید را راه‌اندازی خواهد کرد که از تکنولوژی ارتباطات نزدیک استفاده می­کند تا فرایند راه­اندازی اولیه را برای کاربران آسانتر کند و همچنین تجربه فعال­سازی نمایشگر دوم را برای کاربران فراهم نماید.

این API پیش از این برای شرکای اولیه گوگل و اندروید در دسترس بود، اما حالا در دسترس همه توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری اندروید قرار گرفته است و با همه دستگاه‌های اندروید (نسخه جیلی بین و بالاتر) که Google Play Service 11 و بالاتر را اجرا می‌کنند، بهینه شده است. در حال حاضر توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌هایی را در فروشگاه Google Play منتشر کنند که در آنها از API ارتباطات نزدیک استفاده شده، اما طبق گفته گوگل بسیاری از توسعه‌دهندگان فعلا از اجرای این API جدید در نرم‌افزار‌هایشان دست نگه داشته‌اند. علت آن هم این است که بسیاری از کاربران هنوز Google Play Service 11  را دریافت نکرده‌اند. چندین برنامه آزمایشی که از API جدید استفاده خواهند کرد، به زودی منتشر خواهند شد اما شرکت گوگل هنوز اسامی این برنامه‌ها را به صورت عمومی اعلام نکرده است.

منبع: کلیک