در حالیکه تنها چند روز از معرفی آیفون X با برچسب قیمت ۹۹۹ دلاری می­گذرد و بسیاری آن را سرسام­آور می­دانند، تحلیلگران فناوری برای محاسبه سود اپل از فروش هر موبایل وارد عمل شده­اند.

تحلیلگران فناوری تاکید کرده­اند که ساخت هر دستگاه آیفون X حدود ۴۱۲٫۷۵ تمام می­شود که به معنی سود ۵۹ درصدی اپل از فروش هر موبایل با حافظه داخلی ۶۴ گیگابایتی است.

با این حال تیم کوک مدیرعامل این شرکت در یکی از مصاحبه­هایش گفته است: ما روی موبایل­هایمان سود زیادی نمی­گذاریم و شرکت‌های بسیاری وجود دارند که سود‌ بیشتری می­برند. اپل بر اساس ارزش محصول بهای آن را مشخص می‌کند.

همانطور که انتظار می­رفت، گرانقیمت­ترین قطعه آیفون X نمایشگر ۵٫۸ اینچی با پنل سوپر رتینای سامسونگ است که به گفته منابع مختلف بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار هزینه در پی دارد. چیپست جدید A11 بیونیک که به گفته اپل قدرتمندترین تراشه تولید شده برای موبایل­های هوشمند است نیز ۲۶ دلار قیمت دارد.

از طرف دیگر مودم کوالکام بکار رفته در این موبایل ۱۸ دلار، حسگر Face Id نزدیک به ۲۵ دلار و پنل شیشه­ای جلوی دستگاه ۱۸ دلار روی دست اپل هزینه می­گذارند. علاوه بر این حافظه ۲۵۶ گیگابایتی ساخت توشیبا ۴۵ دلار و رم ۳ گیگابایتی نیز ۲۴ دلار قیمت دارند.

البته تمام این ۵۹ درصد به جیب اپل نمی­رود، چون موارد دیگری از قبیل بازاریابی، تدارکات، حقوق کارکنان، توسعه نرم­افزار و غیره نیز هزینه­های خاص خود را دارند.

منبع: دیجیاتو