یکی از مشکلاتی که در بسیاری از ربات‌های انسان نما به چشم می‌خورد، بی احساس بودن نحوه صحبت کردن آنهاست. ولی «اریکا» رباتی که توسط محققان ژاپنی ساخته شده به ادعای سازندگانش روح دارد و قرار است به عنوان یک مجری اخبار انجام وظیفه کند. به ادعای سازندگان، اریکا از پیچیده‌ترین سیستم سخنگوی مصنوعی بهره می‌برد.

این ربات که توسط دکتر «هیروشی ایشیگورو» ساخته شده، صدایی شبیه به یک انسان ۲۳ ساله دارد و ادعا شده که برای آن پیچیده‌ترین سیستم سخنگوی مصنوعی موجود طراحی شده است. به گفته ایشیگورو که سِمت مدیر لابراتوار رباتیک هوشمند دانشگاه اوساکا را بر عهده دارد، ربات مذکور قرار است در آینده نزدیک از آگاهی مستقل برخوردار شود.

البته در مورد نحوه کارکرد اریکا که با همکاری دو دانشگاه اوساکا و کیوتو ساخته شده، توضیحات چندانی داده نشده، ولی سازنده آن اعلام کرده که قرار است این ربات اخبارهایی را که توسط انسان‌ها گردآوری شده، به واسطه هوش مصنوعی خود بخواند.

این ربات محدودیت‌هایی هم دارد. به عنوان نمونه نمی‌تواند بازوهای خود را حرکت دهد. ولی می‌تواند تشخیص دهد که صداها از کدام سمت پخش می‌شوند و همچنین می‌تواند دریابد که چه کسی در حال سوال کردن از اوست. به لطف تعبیه ۱۴ حسگر مادون قرمز و فناوری تشخیص چهره اریکا می‌تواند افراد را در اتاق ردیابی نماید.

بنا بر گزارش وال استریت ژورنال صدای اریکا به گونه‌ای است که در آینده می‌تواند در خودروهای خودران به کار رود.

این ربات قرار است از ماه آوریل (فروردین تا اردیبهشت سال ۹۷) نقش مجری اخبار را در ژاپن ایفا کند. به گفته ایشیگورو در نهایت هدف از توسعه اریکا این است که بتواند به تنهایی فکر کند و کارهایش را بدون نیاز به انسان‌ها انجام دهد.

لازم است اشاره کنیم این اولین باری نیست که یک ربات برای ایفای نقش به عنوان مجری خبری طراحی شده است. در سال ۲۰۱۵ مایکروسافت رباتی به نام «Xiaoice» را برای کشور چین توسعه داده بود که می‌توانست با استفاده از یادگیری عمیق )شاخه‌ای از یادگیری ماشینی) داده‌های مرتبط با شرایط جوی و آب و هوا را در حین اجرای زنده تحلیل و ارائه نماید.

منبع: Daily Mail