معمولا وقتی صحبت از حملات سایبری می‌شود، ذهن افراد به سمت حمله به وب‌سایت‌های مهم مانند بانک‌ها و ایجاد اختلال در آن‌ها و یا هک وب‌سایت‌ها و سرویس‌های مهم کشورها می‌رود، اما به نظر می‌رسد پای حملات سایبری به زندگی روزمره و برق شهری نیز باز شده است.

محققان آمریکایی ادعا کرده‌اند که هکرهای روسی به همراه دولت این کشور، سلاح سایبری را تولید کرده‌اند که قادر است شبکه برق را دچار اختلال کند و از کار بیندازد. در واقع این سلاح سایبری با هک سیستم‌ها، قادر است کنترل برق شهرها را به دست بگیرد.

در صورتی‌که این اطلاعات منتشر شده صحیح باشد، شاهد ظهور یکی از عجیب‌ترین و بدترین نوع از سلاح‌های سایبری هستیم، چراکه هکر می‌تواند به‌طور مستقیم زندگی مردم و اهالی هر شهر و یا کشوری را با اختلال و حتی خطر مواجه کند. تصور کنید قطعی برق بیمارستان‌ها جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد، در خیابان‌ها با قطع کنترل‌شده برق، با اختلال سیستم حمل‌ونقل رو به رو می­شویم و هزاران نفر در اتوبوس‌های برقی، مترو و … گیر می‌افتند و اتفاقات وحشتناکی رخ خواهد داد.

محققان آمریکایی نام این سلاح سایبری را بدافزار CrashOverride نامیده‌اند و از آن با نام مخرب‌ترین سلاح سایبری یاد کرده‌اند. به گفته آن‌ها، روس‌ها دسامبر ۲۰۱۶ از این بدافزار استفاده کرده و برق یک‌پنجم شهر کی‌یف کشور اوکراین را برای مدتی قطع کرده‌اند.

با این‌حال شرکت‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که در حال تغییر سیستم‌های کنترل برق شهر هستند و اجازه نفوذ این بدافزار به شبکه برق کشورشان را نمی‌دهند. این در حالی است که تکلیف سایر کشورها برای مواجهه با این بدافزار روشن نبوده و مشخص نیست در صورت قدرت گرفتن این بدافزار چه اتفاقی برای شهرهای دنیا بیفتد!

منبع:    UBERGIZMO