توصیه کارشناسان این است: سازمان‌ها در لایه سرور از ویندوزهای اورجینال استفاده کنند و آن را همیشه آپدیت نگه­دارند.

یک کارشناس فناوری اطلاعات معتقد است از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد آلودگی‌های ویروسی در سیستم‌ها می‌شود، استفاده از ویندوزهای غیر اصلی است و توصیه می‌کند، سازمان‌های مهم حداقل در لایه سرور از ویندوزهای اورجینال استفاده کنند.
این کارشناس با اشاره به لزوم استفاده از ویندوزهای اورجینال در سازمان‌های مهم گفت: در کشور ایران متاسفانه برای مسائلی که اهمیت زیادی دارد، هیچ سرمایه‌گذاری و هزینه‌ای نمی‌کنیم و سازمان‌های اساسی زیادی در کشور وجود دارند که غالبا از ویندوزهای کرک استفاده می‌کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه آسیب‌پذیری‌های زیادی وجود دارند که ناشی از ویندوز می­باشند، اظهار کرد: اگر ویندوزها آپدیت بود، دردسرهای این چنینی پدید نمی‌آمد و دستگاه‌ها آلوده نمی‌شدند. حتی در سازمان‌های حیاتی، موضوع را جدی نمی‌گیریم. البته در حال حاضر ‌بسیاری از افراد از آنتی‌ویروس اورجینال استفاد می‌کنند اما درباره ویندوز متاسفانه هنوز این فرهنگ وجود ندارد.
توصیه ما این است که سازمان‌ها حداقل در لایه سرور از ویندوزهای اورجینال استفاده کنند و آن را همیشه آپدیت نگه ­دارند. آپدیت کردن ویندوز اهمیت زیادی دارد، زیرا افرادی که ویندوزهای خود را آپدیت نکرده بودند، احتمال آلودگی به باج‌افزار واناکریپت را افزایش دادند.
اگرچه ویندوز قابلیت آپدیت خودکار دارد اما الزاما همه از این قابلیت استفاده نمی‌کنند. آپدیت‌ها بالاست و ممکن است در سازمان‌ها نیز استراتژی آپدیت خودکار وجود نداشته باشد.

همیشه ابتدا یک ویروس وارد می‌شود و بعدا متوجه می‌شوند و برای آن آنتی‌ویروس و یا نسخه اصلاحیه ارائه می‌دهند. همان‌طور که باج‌افزار جدید هم ابتدا آلودگی‌هایی ایجاد کرد و سپس مایکروسافت برای آن پچ نوشت. اما در نهایت ویندوزهایی که اورجینال نبودند، راه را برای باج افزار باز کردند.

منبع: خبرگزاری ايسنا