بیشتر افراد در خصوص کار کردن صحیح ماوس و صفحه کیبورد خود اطمینان کامل دارند، اما وقتی سخت‌افزارهای گفته شده با مشکل روبه‌رو ‌شوند، کاربر کاملا عاجر می‌ماند. حال این وضعیت وقتی بدتر می‌شود که کاربر به دلیل این مشکل نتواند رمز خود را وارد کند و به کار با سیستم خود بپردازد.

خوشبختانه ویندوز ابزاری تحت عنوان صفحه کلید مجازی دارد که در این مواقع می‌تواند کمک حال کاربران باشد.

در صفحه لاگین ویندوز، بر روی آیکونEase of Access  که شبیه به یک ساعت با پیکان  است، کلیک کنید. این آیکون در ویندوز ۷ و ۸٫۱ در قسمت پایین صفحه سمت چپ و در ویندوز ۱۰ در قسمت راست پایین صفحه قرار دارد.

بر روی گزینه On-Screen Keyboard کلیک کنید. اگر برای اولین بار این کار را انجام می‌دهید، شاید صدای Windows   Narrator  برای شما پخش شود. این بخش ویژه­ی افرادی است که مشکل بینایی دارند.

پس از لحظه‌ای، صفحه کلیدی بر روی نمایشگر مشخص خواهد شد. بر روی پسورد باکس کلیک کنید و سپس رمز خود را بر روی صفحه کلید مجازی انتخاب و تایپ کنید.

در نهایت بر روی کلید Enter کلیک کنید تا وارد سیستم شوید. پس از ورود می‌توانید به عیب‌یابی سخت‌افزارهای سیستم خود بپردازید. اگر ماوس سیستم نیز مشکل داشت و قادر به انتخاب پسوورد باکس نشدید، می‌توانید با استفاده از دکمه Tab در صفحه کلید مجازی، قسمت یاد شده را انتخاب کنید.

منبع: MAKEUSEOF