رهبران یک شرکت همیشه به‌طور مستقیم از عملکرد کارمندانشان قدردانی نمی‌کنند، گاهی اوقات این موضوع را با رفتارشان نشان می‌دهند.

رئیس یک شرکت وظیفه دارد به کارمندانش بگوید برای پیشرفت باید بر چه موضوعاتی تمرکز کنند. همچنین اشتباهات آن‌ها را نیز باید متذکر شود. در واقع انتقاد سازنده نوعی بازخورد دادن است، اما فراموش نکنید که بازخورد مثبت نیز لازم و ضروری است. اینکه کارمندان ببینند تلاش‌هایشان دیده می‌شود و کارشان ارزشمند است، بسیار اهمیت دارد. اگر شخصی ببیند که دیگران به او اعتقاد دارند، خودش نیز به این باور خواهد رسید. اما بسیاری از مدیران عادت به تشویق کارمندان خود ندارند. در چنین شرایطی به‌طور مستقیم از کارمندان قدردانی نمی‌شود، اما آن‌ها می‌توانند از نوع رفتار رئیسشان متوجه این موضوع شوند.

اگر شما هم ۳ نشانه‌ی زیر را در محیط کار خود احساس کردید، یعنی رئیستان از کار شما راضی است.

  • مسئولیت‌های بیشتری به شما محول می‌شود

اگر مدیر احساس کند کارمندش نمی‌تواند مسئولیت‌های خود را انجام دهد، هیچ موقع وظایف بیشتری به او نمی‌دهد. بنابراین اگر وظایف بیشتری به شما داده شد، احساس بدی نداشته باشید. می‌توانید حرف رئیستان را این‌گونه برداشت کنید که می‌گوید: «من تو را برای انجام این کارها انتخاب کردم، زیرا می‌دانم که در همه‌ی کارها عملکرد بالایی داری.»

گاهی اوقات مدیران برای کم کردن کارهای خودشان وظایف جدیدی به کارمندان محول می‌کنند. برای اینکه مطمئن شوید مسئولیت‌های جدید به دلیل توانایی‌هایی که دارید به شما محول شده است یا خیر، به سؤال­های زیر پاسخ دهید:

  • آیا این مسئولیت‌ها مهارت جدیدی به من یاد می‌دهند؟ آیا من را برای وارد شدن به پروژه‌های جدید آماده می‌کنند؟
  • آیا باعث می‌شوند که من در یک کار مهم و حیاتی مشارکت داشته باشم؟
  • آیا کارهای جدید به من کمک می‌کنند که به سمت علاقه‌مندی‌هایم پیش بروم و پیشرفت کنم؟

اگر پاسخ حداقل یکی از این ۳ سؤال مثبت باشد، یعنی رئیستان فکر می‌کند، شما وظایف فعلی خود را به بهترین نحو انجام می‌دهید. او می‌خواهد راه‌های بیشتری برای پیشرفت در مقابل شما قرار دهد. بنابراین از این موضوع استقبال کنید.

  • استقلال بیشتری به شما داده می‌شود

همان‌طور که می‌دانید، یکی از دلایل اصلی بررسی جزئیات توسط رهبران، این است که فکر می‌کنند کارمندان انتظاراتشان را برآورده نمی‌کنند. البته برعکس این موضوع نیز حقیقت دارد. اگر رئیسی جزئیات کاری کارمندانشان را بررسی نمی‌کند، یعنی هیچ ایرادی در کار آن‌ها وجود ندارد.

بنابراین اگر رئیستان تصمیم‌گیری را به شما می­سپارد، یعنی به کار شما و مهارت‌هایتان اعتماد کامل دارد. رئیستان در چنین شرایطی معمولا می‌گوید: نیازی نیست همه چیز را ابتدا با او هماهنگ کنید، کافیست سؤال­های مهم را از او بپرسید. محول کردن وظایف جدید و نظارت نکردن بر نحوه‌ی انجام آنها نیز همین معنا را می‌دهد. یعنی شما بدون نظارت رئیس نیز کارتان را عالی انجام می‌دهید و او به شما اعتماد کامل دارد.

  • به شما فرصت دیده شدن می‌دهند

بهترین رهبران اجازه می‌دهند که کارمندانشان موارد جدید را در کارشان تجربه کنند و یاد بگیرند. آن‌ها می‌دانند که کدام کارمندشان را باید برای انجام این کار انتخاب کنند. به‌عنوان مثال، از فرد مورد نظر می‌خواهند که به امور یکی از مشتری‌های مهم رسیدگی کند یا در یک سخنرانی مهم از طرف شرکت صحبت کند. رهبران، افرادی را برای انجام این کار انتخاب می‌کنند که به عملکردشان شک نداشته باشند. اگر شما هم شرایط مشابهی داشتید و برای سخنرانی کردن از طرف شرکت انتخاب شدید، یعنی رئیستان به شما ایمان دارد.

اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که هر ۳ مورد ذکرشده، ارتباط مستقیمی با اعتماد رئیس دارند. بنابراین پیش از اینکه رئیستان بگوید، خودتان برای قبول کردن مسئولیت‌های بیشتر داوطلب شوید. شرکتی که در آن کار می‌کنید را به افراد مهم معرفی کنید. همچنین کار خود را به بهترین نحو انجام دهید تا اعتماد رئیستان را جلب کنید.

منبع: FASTCOMPANY