اپلیکیشن واتس‌اپ توانسته در برخی از مناطق جهان با پشت سر گذاشتن وب‌سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی، به بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین منبع خبری تبدیل شود.

بر اساس نظرسنجی مؤسسه‌ی مطالعات روزنامه‌نگاری رویترز، بیشتر کاربران به ‌جای استفاده از وب‌سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، اخبار روزانه‌ی خود را در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان مثل واتس‌اپ مطالعه می‌کنند. از ۷۱,۸۰۵ نفر شرکت‌کننده در این نظرسنجی که در ۳۶ کشور برگزار شد، ۴۷ درصد از شبکه‌های اجتماعی و ۱۵ درصد از اپلیکیشن واتس‌اپ برای دریافت اخبار روزانه استفاده می‌کنند. اما اگر این ۱۵ درصد را بر اساس کشور کاربران تفکیک کنیم، به نتایج جالبی می‌رسیم؛ بیش از نیمی از کاربران در مالزی و ۴۶ درصد کاربران در برزیل، واتس‌اپ را به‌عنوان منبع خبری اصلی خود انتخاب کرده‌اند. واتس‌اپ در مناطقی مثل شیلی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، اسپانیا و ترکیه هم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

اما چرا این افراد از یک اپلیکیشن پیام‌رسان به‌عنوان منبع خبری خود استفاده می‌کنند؟ اول اینکه در این کشورها، اکثر اپراتورهای موبایل اپلیکیشن و سرویس واتس‌اپ را به‌صورت پیش‌فرض و رایگان روی گوشی‌های خود قرار می‌دهند. مورد دوم به سیستم کدگذاری و امنیت بالای واتس‌اپ مربوط است و آخرین مورد هم کاهش کلی محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در این مناطق و راحتی استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان است.

منبع:  ENGADGET