هیچ­کس دوست ندارد برای هر ۶۰ تا اکانتش۶۰  عدد پسورد ۶۰ حرفی مختلف حفظ کند، به همین دلیل افراد عموما از یک پسورد استفاده می‌کنند. اما همین کار ممکن است به آسانی شما را در خطر بیندازد.

وقتی برای ایمیل، حساب بانکی، اکانت شبکه‌های اجتماعی و غیره پسوردهای مختلف انتخاب نمی‌کنید، کسی که یک کدام از این­ها را هک کند، به آسانی می‌تواند به تمامی آنها دسترسی پیدا کند.

در ادامه ۵ اشتباهی که افراد اصولا در انتخاب پسورد مرتکب می‌شوند آورده شده است.

پسورد شما رایج است

اگر پسورد شما چیزهایی مثل ۱۲۳۴۵۶یا QWERTY است،به راحتی هک می­شوید. کسی که بخواهد پسورد شما را هک کند به راحتی اول با نرم افزارهایی این پسوردهای معمول و رایج را تست می‌کند و اگر لازم بود تغییرات کوچکی در آنها اعمال می‌کند.

حال این سوال پیش می‌آید که چه پسوردی از امنیت لازم برخوردار است؟ جواب سوال یک پسورد ۱۵ حرفی با اعداد، حروف و نمادهای تصادفی است که بعضی حروف هم بزرگ نوشته شده باشند. درواقع باید یک چیز تصادفی انتخاب کنید که راحت هم بتوانید حفظش کنید. مثلا addictedtomyphone را در نظر بگیرید و یک حرف یا عدد دلخواه هم به آن اضافه کنید.

پسورد شما قابل حدس زدن است

در پسورد خود از اسامی اعضای خانواده، دوستان، حیوان خانگی­تان، اسم خودتان یا تاریخ تولد استفاده کرده‌اید. باید بدانید که اگر کسی بخواهد شما را هک کند به آسانی می‌تواند این اسامی را پیداکند و وارد اکانت شما شود.

پسوردتان را جایی یادداشت کرده‌اید

برای اکانت‌های مختلفتان پسوردهای مختلف گذاشته‌اید و همه را یک جا یادداشت کرده‌اید که یادتان نرود و دم دست گذاشته‌اید و یا حتی بدتر، آنها را برای خودتان ایمیل کرده‌اید! بهتر است که اگر پسوردهایتان یادتان می‌رود آنها را روی کاغذ نوشته و جایی در خانه‌تان مخفی کنید، زیرا هکرها معمولا وارد خانه‌تان نمی‌شوند.

پسوردهایتان را مدام عوض می‌کنید

تحقیقات نشان داده‌ کسانیکه مدام پسوردهایشان را تغییر می‎دهند معمولا از پسوردهای آسان‌تری استفاده می‌کنند. واقعا لازم نیست که یک پسورد را دائما تغییر بدهید مگر اینکه حس کنید اکانت شما به خطر افتاده است.

 

 

مراقب سوال‌های امنیتی نیستید

شاید شما پیچیده‌ترین پسورد دنیا را داشته باشید اما اگر جواب‌هایتان به سوال‌های امنیتی (مثلا سوالاتی که در هنگام ساخت اکانت یاهو پرسیده می‌شود) اسم مادرتان یا دوست دبیرستان‌تان باشد، یک هکر به راحتی می‌تواند این اطلاعات را بدست بیاورد. پاسخ به این سوال‌ها نیازمند کمی خلاقیت است یا مثلا می‌توانید یک اسم الکی بنویسید و برای اینکه آن اسم یادتان نرود می‌توانید آن را در همان برگه‌ی پسوردهایتان یادداشت کرده و مخفی نمایید.

منبع: دی جی رو