مارک زاکربرگ در چهاردهمین سالگرد تاسیس فیسبوک ماجرای رشد این پلتفرم و اشتباهاتی را که تاکنون مرتکب شده را شرح داده است. وی در پستی که منتشر کرده بدون ذکر مثالی مشخص، از عباراتی نظیر «خطاهای فنی»، «اعتماد نابه جا به افراد»، «معاملات اشتباه» و «از دست دادن ترندهای مهم» اشاره کرده است.

در این سالها هر اشتباهی که فکرش را بکنید مرتکب شده‌ام، از سپردن نقش‌های بزرگ به افراد اشتباه و عقب ماندن از رقبا گرفته تا معرفی محصولاتی که یکی پس از دیگری شکست می‌خوردند. با این همه زاکربرگ وب سایتی اجتماعی تاسیس کرده که هیچ یک از پلتفرم‌های دیگر توان رقابت ندارند. آمارها حاکی از آن است که فیسبوک بیش از دو میلیارد کاربر دارد که اغلب آنها حداقل یک بار در ماه از این سایت بازدید می‌کنند.

تعداد بالای کاربران و پلتفرم‌های متنوع درآمد ۱۳ میلیاد دلاری را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ برای این کمپانی به ارمغان آورده است. زاکربرگ در حالی به اشتباهات خود اعتراف کرده که این شرکت و پلتفرم‌های مشابه از قبیل توییتر، در ماه‌های پس از انتخابات به دلیل در اختیار قرار دادن فضای لازم برای انتشار مطالب خلاف واقع به سازمان‌های روسی و اثرگذاری آنها بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، مورد انتقاد گسترده قرار گرفته‌اند.

مسئولان فیسبوک اخیرا اعلام کرده‌اند که از این به بعد پست‌های دوستان و اعضای خانواده را نسبت به مطالب برندها و رسانه‌ها در اولویت قرار خواهند داد.

موسس فیسبوک در ابتدای هر سال چالش جدیدی را برای خود تعیین می‌کند و این بار اصلاح این شبکه اجتماعی چالش اصلی او و تیمش در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. او معتقد است دو مفهوم رمزنگاری محتواها و ارز رمزپایه می‌توانند قدرت عامه مردم را افزایش دهند، به همین دلیل به دنبال مطالعه اثرات جانبی این پدیده‌ها و امکان استفاده از آنها در سرویس‌های این کمپانی است.

منبع: Cnet