در جریان رویداد۲۰۱۸  WWDC، کمپانی اپل امکان کنترل میزان استفاده کودکان از گوشی را به کمک اپلیکیشن Screen Time فراهم کرد.

شرکت اپل در جریان رویداد توسعه‌دهندگان WWDC 2018 این شرکت اعلام کرد، در ماه ژانویه دو نامه از گروه سهام‌داران اپل و سازمان بازنشستگی معلمان در کالیفرنیا مبنی ‌بر افزایش میزان کنترل و نظارت والدین بر استفاده کودکان از تلفن‌های هوشمند دریافت کرده است. طبق اعلام اپل این نامه‌ها بر تحقیقات انجام شده‌ی کارشناسان در مورد ارتباط استفاده کودکان از دستگاه‌های الکترونیکی و اثرات منفی آن بر سلامت روان، تمرکز، خواب و همدلی با دیگران دلالت دارد.

گفتنی است در اطلاعاتی که از مطالعه رابطه میزان استفاده نوجوانان از گوشی موبایل و احتمال خودکشی منتشر شده است، می‌توان دریافت در افرادی که به میزان ۳ ساعت یا بیشتر از تلفن همراه استفاده می‌کنند، احتمال خودکشی و بروز رفتارهای ناهنجار اجتماعی به میزان زیادی افزایش می‌یابد.

همین امر سبب شده تا کمپانی اپل با به‌روزرسانی ویژگی کنترل فرزندان در نسخه جدید سیستم‌عامل iOS، ویژگی‌های جدیدی را برای والدین فراهم کند. گفتنی است در اپلیکیشن جدیدScreen Time ، والدین قادرند تا میزان استفاده فرزندان خود را از تلفن همراه تعیین کنند. در این اپلیکیشن والدین می‌توانند میزان کنترل را براساس سن فرزندان مشخص کنند، همچنین در اپلیکیشن یاد شده امکان مشاهده میزان استفاده فرزندان از گوشی موبایل نمایش داده می‌شود و والدین با کمک ویژگی downtime  می‌توانند میزان استفاده فرزندان را محدود کنند.

همچنین والدین با کمک ابزارهای کنترلی در تنظیمات سیستم‌عامل می‌توانند نوع استفاده و امکان انتخاب نمایش محتوا را برای فرزندان خود مشخص کنند. برای مثال: والدین با مشخص کردن سن فرزند و نوع محتوای آموزشی یا بازی قادرند تا استفاده کودکان را به‌طور کامل در اختیار بگیرند. ناگفته نماند اپل در نسخه جدید سیستم‌عامل موبایلی خود درصدد تفکیک محتوا و استفاده افراد بسته به سن آن‌هاست تا در آینده شاهد ناهنجاری و رفتارهای نامناسب در کودکان نباشیم.

منبع: TECHCRUNCH