جان مک‌نامرا، مخترع صاحب‌نام شرکت IBM پیش‌بینی کرد که تا ۲۰ سال آینده تراشه‌های قابل تزریق هوشمند در مقیاس نانو تولید خواهد شد. تراشه‌های هوشمند در آینده نزدیک قادرند کنترل کوچکترین اجزاء بدن انسان را در اختیار گیرند و قابلیت‌های ویژه‌ای همچون کنترل وسایل الکترونیک موجود در خانه را از طریق افکار میسر سازند.

وی معتقد است که پیشرفت تکنولوژی در آینده تا حدی چشمگیر خواهد بود که در نهایت انسان و ماشین با یکدیگر ترکیب می‌شوند و تحولی عظیم در توانایی‌های شناختی و هوشیاری انسان حاصل می­شود.

مک نامرا گفت: در آینده نزدیک ماشین‌های هوشمند به بدن انسان تزریق خواهند شد و انسان با همکاری این وسایل می‌تواند سلول‌های آسیب‌دیده را درمان کند و با قدرت شناختی مضاعف به وسایل الکترونیکی موجود در خانه، تنها از طریق ذهن فرمان دهد. هدف نهایی از پیشرفت فناوری تراشه‌های قابل تزریق، ورود رایانه به کالبد و ذهن انسان است تا به کمک آن محیط زندگی با افکار و حرکات بدن کنترل شود.

این مخترع برجسته معتقد است که ورود فناوری هوش مصنوعی به بدن انسان حتی جریانات سیاسی و اجتماعی را دستخوش تحول خواهد کرد، به‌طوری‌که شهروندان می‌توانند با شناخت بهتر، نماینده خود را از طریق منابع اطلاعاتی هوشمند برای ورود به دنیای سیاست انتخاب کنند.

جان مک نامرا معتقد است که ورود هر فناوری به حریم شخصی انسان در کنار ابعاد مثبت، ابعاد منفی ناخواسته‌ای هم دارد، به‌طوری‌که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، با نفوذ هوش مصنوعی به زندگی بشر، وضعیت کار و درآمدهای اجتماعی متحول شده و قطعا جوامع انسانی با معضل بیکاری مواجه خواهند شد.

در آینده نزدیک مفهوم فقر و ثروت نیز متحول خواهد شد. همانطور که در شرایط فعلی فقر به معنای عدم درآمد کافی برای دسترسی به آخرین گوشی هوشمند است، در آینده نیز فقر به معنای عدم دسترسی به قابلیت‌های منحصر به فرد هوش مصنوعی است که با تزریق و کاشت ایمپلنت تنها برای ثروتمندان در دسترس خواهد بود.

منبع: ایسنا