هرگاه نامی‌ از شبکه‌های اجتماعی برده می‌شود، بی‌اختیار فیس‌بوک و توییتر بر اذهان نقش می‌بندند که هر کدام بسته به دلایل و اهداف خاص خود، خدماتی را به میلیون‌ها کاربر ارائه می‌دهند.برخلاف فیس‌بوک که رشد قابل‌توجهی را در طی چند سال اخیر تجربه کرده، توییتر به سرنوشتی تقریبا برعکس دچار شد و نتوانست هم‌پای رقیب سنتی خود مسیر موفقیت را طی کند.برای این ادعا سندی مستدل‌تر از گزارش مالی سه ماهه دوم امسال توییترکه از کاهش تعداد کاربران و همچنین زیان مالی در این بازه زمانی خبر می‌دهد، وجود ندارد. براساس این گزارش، توییتر در سه‌ماهه منتهی به ۳۰ ژوئن، بالغ بر ۱ میلیون کاربر خود را در مقایسه با سه ماهه نخست امسال از دست داده است.

این شرکت در ماه آوریل اعلام کرده بود که تعداد کاربران فعال ماهانه این شبکه اجتماعی۱۴ درصد رشد داشته، اما طولی نکشید که گزارش وب‌سایت انگجت (Engadget)نشان داد که برخلاف ادعای توییتر، آمارها ثابت است و از رشد تعداد کاربران خبری نیست.

گزارش امروز توییتر حاکی از آن بوده که این شرکت در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۱۱۶ میلیون دلار زیان مالی را تجربه کرده که این رقم در مدت زمان مشابه سال گذشته، برابر با ۱۰۷ میلیون دلار عنوان شده بود. میزان درآمدهای حاصل از تبلیغات در این شبکه اجتماعی نیز ۴۸۹ میلیون دلار ذکر شد. این در حالیست که این شرکت در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶، ۵۳۵ میلیون دلار را از طریق تبلیغات به‌دست آورده بود.

جدای از زیان مالی، توییتر در سه‌ماهه گذشته بسیاری از کاربران خود را از دست داده، گفته می‌شود این امر به‌دلیل عدم کارآمدی اقدامات این شرکت در محافظت از کاربران در برابر ترول‌ها (اغتشاشگران اینترنتی) و مهاجمان سایبری بوده است.اگرچه این شرکت در طی ماه‌های اخیر تمامی‌ تلاش خود را جهت رفع این مشکل و ارتقای قابلیت‌های این پلتفرم به کار بسته، اما به‌نظر می‌رسد این اقدامات نتوانسته کاربران ناراضی را از ترک این شبکه اجتماعی منصرف کند.

منبع:  UBERGIZMO