در دورانی که اکثر افراد از کمبود وقت گلایه می­کنند، ایلان ماسک همزمان سه شرکت بزرگ تسلا، اسپیس اکس و سولارسیتی را اداره کرده و در عین حال یکی از موفق­ترین مدیران عامل در جهان است. او راز موفقیت خود را شش عنوان اصلی معرفی کرده که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  1. استفاده از ایمیل

ماسک از روش­های ارتباطی بدون نیاز به مکامله همزمان همچون (ایمیل و پیامک) استفاده می­کند. اجتناب از تماس تلفنی یا تصویری به او اجازه می­دهد، امور روزانه­اش را مطابق برنامه­ریزی قبلی پیش ببرد.

  1. در دسترس نبودن

او وقت خود را به سادگی در اختیار افراد خارج از شرکت قرار نمی­دهد. علاوه بر این از یک ایمیل مخفی استفاده می­کند و مجبور نیست وقت خود را صرف خواندن ایمیل­های متفرقه کند.

  1. انجام همزمان چند کار

ماسک انجام چند کار همزمان را به گونه­ای که در یکدیگر تداخلی ایجاد نکنند، دسته­بندی می­کند. برای مثال: حین برگزاری جلسات، از طریق موبایل به امور مربوط به کسب و کار می­پردازد یا پیام­های کاری را حین بازی با بچه­ها ارسال می­کند. اگرچه درستی چنین کارهایی جای بحث دارد، اما ظاهرا باعث افزایش بازدهی او می­شود.

 

  1. برنامه­ریزی بهینه

رییس کمپانی تسلا با طراحی یک برنامه بهینه تمام وقت کاری خود را به بخش­های ۵ دقیقه­ای تقسیم کرده است. او می­گوید:

بهترین توصیه­ای که می­توانم به شما بکنم این است که همیشه دنبال راه­هایی برای بهتر انجام دادن کارها باشید.

  1. درک اصول اساسی

ماسک از یک روش ساده برای درک مسائل استفاده می­کند. او به جای اینکه وقت خود را صرف یادگیری جزئیات کند، اصول اساسی آنها را درک کرده و در زمان خود صرفه­جویی می­کند. سعی کنید دانش را مثل یک درخت در نظر بگیرید و پیش از یادگیریِ برگ­ها و شاخه­های کوچک، اصول نهفته در ساقه و شاخه­های اصلی را درک کنید.

  1. خواب کافی

او با وجود علاقه شدید به کار، به استراحت نیز بسیار اهمیت داده و در شبانه روز حداقل شش ساعت را به خواب اختصاص می­دهد. علاوه بر این دو فنجان قهوه و کیک­های رژیمی نیز مهمان پای ثابت وعده­های غذایی او هستند.

منبع: INC