براساس تایید و اعلام گوگل، شرکت‌های شخص ثالث، اجازه‌ دسترسی به اطلاعات حساب کاربری و محتوای جیمیل کاربران را دارند.

پیش‌تر گوگل متهم شده بود که حساب کاربری و پیام‌های ایمیل کاربران را می‌خواند تا با تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها بتواند برای امور مختلف از جمله امور تبلیغاتی سوء‌استفاده کند. بعد از مشخص‌شدن این موضوع، گوگل تایید کرد که دیگر به حساب کاربری جیمیل کاربران خود سرک نمی‌کشد و از اطلاعات و داده‌های آن برای اهداف تبلیغاتی سوء‌استفاده نمی‌کند. اما ظاهرا قضیه در همین نقطه به پایان نرسیده و گوگل اعتراف کرده که شرکت‌های شخص ثالث می‌توانند اطلاعات حساب کاربریGmail  را پایش کنند.

سوزان مولیناری، معاون سیاست‌گذاری عمومی و امور دولتی گوگل، در نامه‌ای به سناتورهای ایالات متحده درخصوص این موضوع توضیحاتی ارائه داد که بخشی از اطلاعات آن نامه توسط خبرگزاری سی‌ان‌ان منتشر شد: از آنجایی که شرکت‌های شخص ثالث، به‌صورت شفاف به کاربران اعلام می‌کنند که اطلاعات و داده‌های آنها را به چه صورتی استفاده خواهند کرد، در نتیجه توسعه‌دهندگان می‌توانند داده‌ها را با شرکت‌های شخص ثالث به ‌اشتراک بگذارند. در این نامه به‌وضوح در مورد شرکت‌هایی که احتمال دارد بتوانند ایمیل شما را اسکن کنند، توضیح داده شده است. این شرکت‌ها، خط‌ مشی مربوط به حریم خصوصی خود را به‌وضوح و قبل از آنکه به اطلاعات کاربر دسترسی پیدا کنند یا قبل از آنکه افزونه‌ای توسط کاربر دانلود شود، مشخص می‌کنند.

ماه جولای Google اعلام کرد که قصد دارد سیاست سخت‌گیرانه‌ای در مورد اپلیکیشن‌هایی که خط ‌مشی حریم خصوصی خود را روشن و شفاف نمی‌کنند، یا شرکت‌هایی که قصد فریب کاربر را دارند، در نظر بگیرد. گوگل اعلام کرد که اپلیکیشن‌هایی که این قوانین را رعایت نمی‌کنند، به ‌حالت تعلیق در می‌آورد تا نتوانند آسیبی به کاربران برسانند.

با این وجود، هنوز مشخص نیست که چه تعداد اپلیکیشن با چنین شرایطی از سوی گوگل مشخص و به‌ حالت تعلیق درآمده‌اند. گوگل هیچ‌گونه آمار و اطلاعاتی در مورد این اپلیکیشن‌ها منتشر نکرده است، ولی تصریح کرده که به محتوای پیام‌های جیمیل کاربران سرک نمی‌کشد و پیام‌های آنها جز در موارد خاص که چنین اجازه‌ای را از کاربر گرفته باشد یا کاربر درخواستی برای گوگل ارسال کرده باشد، نمی‌خواند. موضوع خواندن ایمیل‌ها و سرک ‌کشیدن در آنها، یکی از موضوعاتی بود که پیش‌تر از سوی کاربران مورد اعتراض قرار گرفته بود. پیش‌تر گفته ‌شده بود که گوگل همواره ایمیل‌های شما را می‌خواند. با توجه به افزایش نگرانی‌ها در مورد حریم خصوصی آنلاین و به‌منظور بررسی اقدامات امنیتی برای حفاظت بیشتر از کاربران، هفته‌ی آینده، غول‌های بزرگ فناوری از جمله Google، آمازون، اپل و توییتر، اطلاعاتی را در این خصوص به مجلس سنای ایالات متحده تقدیم می‌کنند.

برخی گزارش‌های قبلی نشان می‌دهند که گوگل به شرکت‌های شخص ثالث اجازه داده تا بتوانند به محتوای ایمیل کاربران دسترسی داشته باشند. شرکت‌های شخص ثالث، ایمیل کاربران را در مورد استفاده از سرویس‌هایی همچون Google Trips  پایش می‌کنند و اطلاعات مورد نظر خود را از حساب کاربری برمی‌دارند تا بتوانند پیشنهادهای تبلیغاتی خوبی در راستای نیاز وی ارائه دهند.

گوگل، در مورد این موضوع، توضیح خاصی نداده است. گوگل پیش‌تر در یکی از پست‌های وبلاگ خود در مورد فرآیند بررسی، محافظت دستی و خودکار، بررسی اپلیکیشن‌ها و ارزیابی آن‌ها و همچنین در مورد سیاست‌های خود در مورد اپلیکیشن‌ها، به  ‌تفصیل توضیح داده است. در آن پست گوگل به‌کاربران تاکید می‌کند که در هنگام نصب برنامه‌ها، به سوالاتی که از آنها پرسیده می‌شود، دقت کنند تا به‌صورت دقیق برایشان مشخص شود که با نصب اپلیکیشن، شرکت‌ها می‌توانند به‌ چه نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند و کاربر چه مجوزهایی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.

منبع: زومیت