نسل اول گوشی‌های ۵G، تماس‌های صوتی را با استفاده از LTE برقرار می‌کنند و به مرور قابلیت‌هایی مانند تماس‌های ۳۶۰ درجه و VR به آن‌ها اضافه خواهد شد.

کمتر از یک سال تا عرضه‌ی گوشی‌های مجهز به فناوری ۵G فاصله داریم، اما چگونه شبکه‌ها و دستگاه‌های ۵G، تماس‌های صوتی عادی را مدیریت و متحول می‌کنند؟ شرکت‌های ارائه‌ دهنده‌ی خدمات ایالات متحده انتظار دارند تا استفاده از فناوری ۴G برای تماس‌های صوتی ادامه یابد، با این حال، سرویس‌های صوتی جدید ۵G به‌طور کلی باعث بهبود تماس تلفنی خواهند شد.

تماس صوتی با استفاده از نسل چهارم ارتباطات یا VoLTE در ابتدا در سال ۲۰۱۴ با هدف پیشرفت در کیفیت تماس صوتی راه‌اندازی شد. در طول یک تماس VoLTE، صدای بم و ضعیف با صدای پویا‌تر و واضح‌تر جایگزین می‌شود. از آنجایی که گوشی‌های ۵G اولیه همزمان با اتصال به شبکه‌های ۵G، اتصال به شبکه‌ی ۴G / LTE را حفظ می‌کنند، بنابراین در ابتدا با برقراری تماسVoLTE  آغاز به‌کار خواهند کرد.

سازمان استاندارد بین‌المللی ۳GPP در حال کار روی استاندارد ۵G بهبودیافته‌ای برای تماس‌های تلفنی است. این سازمان در حال توسعه‌‌ی پشتیبانی از کانال‌های چندگانه‌ی صوتی، صدای فراگیر و موارد استفاده از ارتباط VR از جمله‌ی بهبود کیفیت صدا برای هر دو تماس ویدیویی و صوتی است. به طور خلاصه، انتظار می‌رود از فناوری ۵G برای فعال کردن تماس‌های ۳۶۰ درجه استفاده شود که تماس گیرنده را در محیط دیگر وارد می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی که یک نفر از ساحل و شخص دیگر از دفتر کارش با هم تماس می‌گیرند، با استفاده از این فناوری می‌توانند به‌صورت واقعیت مجازی، محیط اطراف شخص مقابل خود را به صورت ۳۶۰ درجه مشاهده کنند.

سوال اصلی این است که چه زمانی می‌توان به این ویژگی‌های جدید دسترسی داشت؟ متاسفانه، در حال حاضر هیچ برنامه‌ی زمانی وجود ندارد. علاوه بر این، گسترش VoLTE بسیار کندتر از حد انتظار بود. حتی امروز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که تماس تلفنی گرفته شده از یک مشترک T-Mobile به مشترکVerizon  به ‌طور خودکار از استاندارد بالاتر استفاده کند.

امروزه تماس‌های تلفنی تنها زمانی از VoLTE استفاده می‌کنند که هر دو تماس گیرنده در شبکه‌های مشابه یا شبکه‌های LTE متقابل باشند، به آنتن‌های سازگار VoLTE متصل شده و از تلفن‌هایی بهره ببرند که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند، در غیر این صورت، تماس دوباره به یک اتصال سنتی با کیفیت پایین تبدیل خواهد شد. در حال حاضر در ایالات متحده سه خدمات دهنده در پشتیبانی از VoLTE قوی هستند که شامل تمامی برج‌های مخابراتی تی موبایل و ورایزن و بیشتر برج‌های AT&T می‌شوند. اسپرینت به‌عنوان چهارمین شركت، همچنان در حال گسترش استقرار VoLTE در سال ۲۰۱۸ است.

با توجه به وضعیت فعلی شبکه‌های ،LTE خدمات‌دهنده‌ها هیچ عجله‌ای برای حمایت از تماس‌های صوتی۵G ندارند. ورایزن در اوایل این ماه تست‌های اولیه‌ی تماس تصویری و صوتی۵G  را تکمیل کرد و وودافون در اروپا، تست مشابهی را انجام داد که بین شبکه‌های۴G  و۵G  برقرار شد. هرچند هیچ یک از این تست‌ها شامل پیشرفت‌های صوتی در حال توسعه در استاندارد    ۳GPP نبود، با این وجود در حالی که خدمات‌دهنده‌ها در حال تلاش برای ارتقاء سخت‌افزار شبکه‌ی خود از۴G  به۵G  هستند، بهبود کیفیت تماس صوتی می‌تواند با ارتقاء نرم‌افزاری انجام شود.

منبع: زومیت