یک اپلیکیشن اپل جایگزینی دقیق برای BMI
یک اپلیکیشن جدید توسعه داده شده که می­تواند دقیق‌­تر و مفیدتر از شاخص توده بدنی به محاسبه وضعیت سلامت بدن بپردازد. این اپلیکیشن این قابلیت را دارد که به عنوان جایگزین یا مکمل شاخص توده بدنی در مراکز بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرد.

اپلیکیشن­‌های موبایل کاربردهای فراوانی دارند. امروزه یکی از کاربردهای این نوع از برنامه‌­های کاربردی، استفاده در حوزه‌­های پزشکی است. یک اپلیکیشن جدید اپل قصد دارد اندازه‌­گیری دقیق‌­تری از سلامت بدن ارائه بدهد. این اپلیکیشن که برای اولین بار در دسترس جامعه بهداشت و درمان قرار گرفته است، BVI  نام دارد و نسبت به BMI اندازه­گیری دقیق­‌تری انجام می­دهد.

این راز بر کسی پوشیده نیست که شاخص توده بدن (BMI)، اندازه‌­گیری دقیقی از سلامتی فرد ندارد. این شاخص نزدیک به ۲۰۰ سال پیش ایجاد شد و از آن زمان در علوم پزشکی پیشرفت­‌های فراوانی صورت گرفته است که محدودیت‌­های BMI را نشان داده‌­اند، ولی این پیشرفت‌­ها هنوز جایگزین مناسبی برای BMI  در اختیار فراهم‌­آورندگان سلامت قرار نداده­‌اند.

BVI  قادر به اندازه­‌گیری ترکیب بدن در مقیاس شاخص حجم بدن با استفاده از دوربین iPad است. دو تصویر از یک فرد تهیه می­‌شود و در کنار اطلاعات دیگر مانند سن و فعالیت‌­های گزارش شده، اپلیکیشن یک عکس فوری دقیق از توزیع چربی و خطرات احتمالی که به همراه دارد ارائه می­دهد.

طبق گزارشات BVI امریکا، شرکت مسئول ایجاد نرم­‌افزار با اندازه­‌گیری­‌های سه بعدی و شرکت مادر،BVI  در مقایسه با BMI خیلی دقیق‌­تر است و چربی احشایی را مورد هدف قرار داده است. چربی احشایی در شکم و دور اعضای بدن جمع می­‌شود. این نوع چربی بدترین نوع چربی است که در اطراف بدن جمع می­گردد.

فناوری­‌های مشابه BVI از ۱۶ الی ۲۰ دوربین استفاده می­‌کنند، در BVI دو دوربین بیشتر مورد استفاده قرار نگرفته است و با استفاده از یک iPad دو تصویر انداخته می­‌شود که به طور موثری با یکدیگر ادغام شده و یک تصویر سه بعدی از بدن انسان فراهم می­‌کند.

این شرکت، یافته­‌های خود را که در طول فرآیند توسعه از طریق مقایسه داده­های بدست آمده از اپلیکیشن برای هر فرد توسط اسکنرهای MRI کسب شده است، اعتبار سنجی کرد. نتایج نشان می‌­دهد که در حال حاضر BVI دقیق­‌تر از BMI عمل می­‌کند و این اپلیکیشن می­‌تواند به طور مستمر مورد استفاده قرار گیرد. یادگیری ماشین که در این اپلیکیشن استفاده شده، در تطبیق شکل بدن با حجم آن ماهرانه عمل کرده است. این شرکت از یادگیری ماشین برای بهبود نتایج خود در طول زمان استفاده کرده و اعتبار آن را مورد ارزیابی قرار داده است.

نتیجه نهایی این شرکت از فناوری BVI این است که این اپلیکیشن می­‌تواند به عنوان یک استاندارد جدید پزشکی توسط متخصصان بهداشتی استفاده شود. استانداردی که می­تواند جایگزین یا حداقل مکمل BMI باشد و حتی بیشتر از آن مفید واقع شود و داده‌­های سلامت را عملی­‌تر در اختیار پزشکان قرار دهد. با استفاده از این اپلیکیشن هر فرد می­‌تواند در خانه یا در محل کار به طور مداوم شاخص حجم بدن خود را بدست آورد. ایده پشت BVI برای افراد قابل درک است و می‌­تواند در زندگی افراد جای باز کند. شرکت توسعه­‌دهنده این اپلیکیشن و کلینیک Mayo به فکر جهانی کردن این استاندارد تا سال ۲۰۲۰ هستند. محققان برای ادامه تحقیقات خود به صدها داده از افراد در جوامع مختلف نیاز دارند. این اپلیکیشن هم­‌اکنون در اپ استور در دسترس است و شما می‌­توانید به رایگان آن را دانلود نمایید.

 منبع :  msn – کلیک