یکی از مسائلی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، افتادن گوشی موبایل در داخل آب می‌باشد. برخی از افراد محل کارشان جایی است که دائما با آب سر و کار دارند و برخی نیز به دلیل حواس‌پرتی ممکن است گوشی موبایلشان به داخل آب بیفتد. به هر حال باید بدانید که در این زمان چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا گوشیتان را سریعا نجات دهید و از دست ندهید.

شاید بگویید این روزها برخی از گوشی‌هایی که معرفی شده‌اند، ضد آب هستند و دیگر چنین مسئله‌ای پیش نمی‌آید، ولی باید بگوییم که اگر گوشی شما تا آن زمان باز نشده باشد، ضد آب است، ولی اگر حتی یک بار برای تعمیر باز شده باشد، ممکن است به دلیل نحوه‌ی بستن گوشی توسط تعمیرکار، دیگر همانند سابق ضد آب نباشد و در آن زمان باید خیلی با احتیاط رفتار کنید.

اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید، این است که سریعا گوشی خود را از داخل آب خارج نمایید، زیرا هر چقدر که بیشتر گوشی شما در داخل آب باقی بماند، احتمال اینکه آب و رطوبت از طریق منافذ به داخل آن نفوذ کند، افزایش می‌یابد.

در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی را در این خصوص برایتان شرح دهیم.

  1. سریعا گوشی خود را از آب خارج نمایید و محل‌هایی نظیر درگاه ورودی جک ۳.۵ میلی‌متری، درگاه Micro USB، اسپیکر و… را از آب خارج نمایید و سریعا گوشی خود را خاموش کنید، حتی اگر گوشی‌تان به درستی کار می‌کرد.
  2. در صورتی که گوشی در حال شارژ شما به داخل آب افتاده است، هرگز به آن دست نزنید، زیرا ممکن است برق در آب موجب برق گرفتگی شما شود. ابتدا شارژر گوشی خود را از برق بکشید و سپس اقدام به خارج کردن گوشی از آب نمایید.
  3. در صورتی که باتری گوشی شما امکان جداسازی دارد، سریعا باتری آن را خارج کرده و به همراه گوشی، آن را بر روی یک حوله ی خشک قرار دهید. زیرا اگر به داخل مدارات گوشی جریانی وارد نشود، آسیبی نخواهند دید.
  4. سریعا سیم‌کارت خود را خارج نمایید، هرچند که مقاومت سیم‎کارت‌ها در برابر آب بسیار خوب می‌باشد، اما هرچه سریعتر آن را از داخل گوشی خارج کنید، بهتر است.
  5. بر خلاف توصیه‌ای که برخی از افراد به شما می‌کنند، هرگز از سشوار استفاده نکنید. حتی باد سرد. زیرا ممکن است رطوبت بیشتری به داخل گوشی رفته و به بخش‌های دیگر آسیب برساند. به جای سشوار از جاروبرقی استفاده نمایید، آن را در فاصله‌ی مناسبی از گوشی به مدت ۱۵ دقیقه نگاه دارید تا گوشیتان به طور کامل خشک شود.
  6. یکی از بهترین راه‌ها پس از انجام مراحل بالا، قرار دادن گوشی به داخل برنج می‌باشد که سبب می‌گردد، رطوبت اضافی داخل گوشیتان نیز به طور کامل گرفته شود. هر ساعت گوشی خود را در داخل برنج جابه‌جا کنید تا به طور کامل آب اضافی باقی‌مانده خارج گردد.
  7. می‌توانید گوشی خود را در زیر آفتاب نیز قرار دهید، اما توجه داشته باشید که در زیر نور مستقیم نباشد تا صفحه نمایش شما آسیب ببیند.
  8. پس از انجام این مراحل، گوشی خود را روشن نمایید و تمامی پورت‌ها و بخش‌هایی که ممکن است به داخل آنها آب وارد شود را بررسی نمایید.

منبع: زومیت