براساس یافته‌های جدید گوگل، باج‌افزار‌ها در ۲ سال اخیر ۲۵ میلیون دلار برای سازنده‌‌های خود درآمد کسب کرده‌اند.

در کنفرانس Black Hat USA امسال، تعدادی از کارکنان گوگل موضوع باج‌افزار را مورد بررسی قرار داده‌ و نقطه‌­ نظرات و اطلاعات خود را با دیگر شرکت‌کنندگان به‌ اشتراک گذاشته‌اند. باج افزارها این روزها نه‌تنها برای تولیدکنندگان آن بسیار سودآور هستند، بلکه کارکنان گوگل تأکید کرده‌اند، اثرات مخرب این نوع بدافزارها احتمالا برای مدت‌زمانی طولانی ادامه خواهد داشت. ساخت و گسترش باج‌افزارها نسبت به گذشته ساده‌تر صورت می‌گیرد و در همین راستا، کسب درآمد از قربانیان نیز به‌آسانی انجام می‌شود.

بیت‌کوین یکی از رایج‌ترین روش‌های درخواست پرداخت برای سازندگان باج‌افزار‌ است.

کارکنان گوگل در راستای تحقیقات خود متوجه شده­اند، دو نوع خاص از باج‌افزارها تقریبا نیمی از کل پولی که در این زمینه هزینه می‌شود را به خود اختصاص داده‌اند؛ باج­افزارهای رمزگذاری اطلاعات خانواده‌­ی Locky، در سال گذشته حدود ۵.۹ میلیون دلار درآمد به‌ خود اختصاص دادند. این در حالیست که باج­افزارهای رمزگذاری اطلاعات خانواده‌ی Cerber (که به‌صورت آفلاین هم امکان گسترش دارند)، حدود ۶.۹ میلیون دلار برای سازندگان‌ خود درآمد داشته­اند.

این آمارها از منابع متعددی از جمله، گزارش افرادی که باج پرداخت کرده‌اند، محققان مستقل و سوابق موجود در سایت بلاک‌چِین استخراج شده است. بیت‌کوین یکی از رایج‌ترین روش‌های درخواست پرداخت برای سازندگان باج‌افزار‌ها است. بلاک‌چین ابزاری است که برای رمزگذاری و رمزگشایی تراکنش‌های بیت‌کوینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمام تراکنش‌ها به‌صورت نیمه ناشناس در بلاک‌چین ثبت می‌شوند.

کارکنان گوگل متوجه شده‌اند که اغلب پرداخت‌های عمده در رابطه با باج‌افزارها توسط BTC-e، (یک صرافی بیت‌کوین روسی) انجام شده است. اخیرا یکی از بنیان‌گذاران BTC-e با نام الکساندر وینیکک دستگیر شده است. اگرچه الکساندر وینیکک در انتظار استرداد به ایالات متحده است، اما مبادله‌های بیت‌کوینی هم‌چنان ادامه دارند. به دلیل ناشناس بودن نسبی اطلاعات ارائه‌شده توسط استانداردهای بیت‌کوین، پردازش معاملات غیر قانونی و قانونی به یک شکل انجام می‌شود. درعین‌حال انواع جدیدی از باج‌افزارها در حال ظهور هستند که با اشکال سنتی‌تر اقدام به باج‌خواهی از کاربران می‌کنند. حمله‌ی باج‌افزارها از هر نوع، می‌تواند به‌سرعت گسترش پیدا کند و به‌طور کامل ویرانگر شود.

همان‌طور که باج­افزار واناکرای در کمترین زمان گسترش پیدا کرد و باعث از بین رفتن اطلاعات بسیاری از کاربران شد. یکی دیگر از مثال‌های بارز در این زمینه، بدافزار پتیا و آسیب‌های آن در اروپا است. مانند هر بدافزار دیگری، تولید انواع جدید باج‌افزارها هم‌چنان ادامه پیدا می‌کند و با توسعه‌ی روش‌های انتشار جدید، کارشناسان امنیتی نیز برای مقابله با آن‌ها دست ‌به ‌کار می‌شوند. با این حال ایده‌ها و روش‌های باج‌خواهی جدید باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان شده است.

منبع:  ANDROIDHEADLINES.COM