همواره دلایل متعددی برای ترک یک شغل وجود دارد. ممکن است به دلیل ادامه تحصیل یا نگهداری و بزرگ­کردن فرزندتان یا حتی یک مسافرت طولانی به دور دنیا مجبور باشید کار خود را رها کنید. ولی همیشه اگر این زمان بیکاری بیش از ۶ ماه طول بکشد، فرآیند برگشت به کار می­تواند بسیار دلهره­آور باشد و اگر این مدت به یک سال افزایش پیدا کند، بازگشت به کار واقعاً ترسناک به نظر می­رسد. در هر حال ممکن است چاره­ای نداشته باشید و مجبور شوید شرایط را پذیرفته و به کار برگردید.

در ادامه قصد داریم چهار نکته­ای را که به شما در یافتن شغل جدید در این شرایط کمک می­نماید، بررسی کنیم.

به این سوال پاسخ دهید: الان می­خواهید چه­کار کنید؟

برای بسیاری از افراد تصور شروع شغل بعد از مدتی بیکاری، دلهره­آورترین بخش بازگشت به کار است. این تفکر ریشه در دو موضوع دارد: اگر شما مدت طولانی از کار دور باشید، نمی­دانید چه انتخاب­های شغلی دارید و در عین حال نمی­دانید کدام یک از انتخاب­هایتان به خوبی با قابلیت­های شما سازگاری دارد. مسئله مهم­تر این است که ذاتاً نمی­خواهید دلیل مواردی که موجب محدود شدن انتخاب­هایتان شده را بیابید. برای مقابله با این مسائل، سعی کنید برای سوالات بالا پاسخی بیابید. به این بیاندیشید که در گذشته چه تجربیات کاری داشته­اید و همچنین چه اطلاعاتی در مورد فرصت­های پیش روی خود دارید و برای آنها پاسخ قانع کننده­ای بیابید. اینها سبب می­شوند بتوانید مهارت­های خود و وضعیت فعلی بازار کار را بسنجید و با هم تطبیق دهید. در نتیجه می­توانید شغل مناسب خود را پیدا کنید.

تعریف کردن داستان خود برای دیگران را تمرین کنید.

وقتی برای این سوال که قصد انجام چه کاری دارید، جواب قانع کننده­ای یافتید، با ۳ تا ۵ نفر از دوستان خود که به آنها اعتماد دارید، در مورد چالش­های شغل بعدی صحبت نمایید. توضیحات شما باید بازتاب دهنده اعتماد به نفس و تشریح فرصت­هایتان در مورد شغل آتی باشد. سپس از دوستان خود راهنمایی بخواهید و نظر آنان را جویا شوید. همچنین باید نحوه توضیح دلایل کار نکردن خود و مدت زمان آن را یاد بگیرید. در این مورد باید صادق باشید و به خاطر داشته باشید که دلیلی برای عذرخواهی به علت کار نکردن شما وجود ندارد. از سوی دیگر باید مراقب باشید که در مورد دلایل بیکاری خود اطلاعات بیش از حد نیاز ندهید. این تمرینات به شما کمک می­کنند در صورت یافتن یک شغل جدید، توضیحات مورد نیاز را به نحو بهتری ارئه دهید.

صحبت کردن با افراد بیشتر

اگر بخواهید پس از وقفه­ای نسبتا طولانی، دوباره مشغول به کار شوید، مهم­ترین چیزی که به آن نیاز دارید، اطلاعات است. آن هم نه اطلاعاتی که از طریق اینترنت در دسترس همه قرار دارند، بلکه اطلاعاتی که تنها از طریق صحبت کردن با افراد شاغل در آن زمینه به دست می­آیند. برای مثال اطلاعاتی از قبیل: «کدام شرکت­ها نیرو استخدام می­کنند؟»، «این استخدام برای چه مشاغلی است؟» و مهم­تر از همه اینکه «یک متقاضی ایده­آل باید چه مهارت­ها و تجاربی داشته باشد؟». این موارد می­تواند چشم­انداز مناسبی از شرایط بازار کار به شما ارائه کند.

به روزرسانی مهارت­ها

پیش از هر کاری پروفایل لینکدین خود را به روز کنید (اگر هنوز در این سایت ثبت نام نکرده­اید، بهتر است هرچه زودتر دست به کار شوید). مطالعه خبرها و مقالات مربوط به زمینه کاری مورد نظر نیز اهمیت زیادی دارد. بسته به زمینه کاری و مدتی که از آن دور بوده­اید، باید برای به­روزرسانی مهارت­های قبلی تلاش کنید. بدین منظور می­توانید از کلاس­های آنلاین یا حضوری استفاده کنید. علاوه بر این، از طریق فعالیت داوطلبانه در موسسات خیریه نیز می­توانید بر تجارب خود بیفزایید.

از طرف دیگر فراموش نکنید که استفاده از لباس یا یونیفرم و تجهیزات بروز هنگام اشتغال مجدد، در روحیه شما تاثیر به سزایی خواهد داشت.

منبع: Forbes