محققین دانشگاه MIT در اقدامی جالب از Wi-Fi و AI برای تعیین حالت احساسی شما بهره می­برند.  این محققان الگوریتمی را ایجاد کرده­اند که می­تواند ضربان قلب هر فرد را از سیگنال­های RF دریافتی شناسایی و اندازه­گیری کند.

فرستنده RF از الگوریتمی‌مشابه الکتروکاردیوگرام ( (EKG / ECG برای ثبت ضربان قلب استفاده می‌کند و نیازی به اتصال به فرد برای اندازه­گیری ندارد. به گفته محققان، این تکنولوژی تشابه بسیار زیادی با روتر‌های خانگی دارد و با کمک گرفتن از یادگیری ماشینی می‌تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. نام این فرآیند توسط محققان EQ Radio نهاده شده است.

در تکنولوژی معرفی شده با توجه به اینکه ارتباط فیزیکی میان فرد و دستگاه تشخیص­دهنده وجود ندارد، المان‌های بسیاری می‌تواند در تشخیص، تصحیح و نتیجه کار دخیل باشد. موارد ساده­ای همچون اندازه اتاق، موقعیت شما و … همگی در تخمین میزان ضربان قلب فرد موثر هستند. هوش مصنوعی به صورت کامل تمامی ‌المان‌ها را بررسی می‌کند و بر حسب اطلاعات و آمار و ارقام گذشته، بهترین و دقیق­ترین تخمین‌هایش را بابت ضربان قلب فرد ثبت خواهد کرد.

احتمالا کمی‌ درک این فرآیند برای شما سخت باشد، ساده­تر بگوییم؛ دانشمندان با کمک تکنولوژی بالا راه ساده­تری برای تشخیص وضعیت روحی و حالات شما یافته­اند که یکی از المان‌های مورد درک آنها ضربان قلب است.

دانشمندان بر این باورند که روش فوق می‌تواند در تشخیص احساسات و علائم حیاتی افراد بدون هر گونه ارتباط فیزیکی با فرد نقش بسیار موثری داشته باشد.

تصور کنید با توسعه چنین ابزار‌هایی مثلا در محیط خانه دستیار صوتی شما در حال پخش موسیقی است و شما نیازی به فریاد زدن برای برقراری ارتباط با آن نخواهید داشت، تنها کافی است کمی ‌به موسیقی بی­تفاوت باشید و بی­اعتنایی کنید، AI به صورت اتوماتیک تشخیص می‌دهد که از موسیقی با صدای بلند لذت نمی‌برید و بلافاصله صدا را برای شما کم و پخش موسیقی را متوقف خواهد کرد!

درک صحیحی از حریم خصوصی خواهد توانست این تکنولوژی و موارد مشابه آن را به یکی از مفیدترین المان‌ها برای طراحی خانه‌های هوشمند بدل کند.

منبع: نت نوشت