روابط غیررسمی و صادقانه‌ی مدیر با کارمندان بیش از جلسات کاری و ابلاغیه‌های اداری در بهبود عملکرد آن‌ها مؤثر است.

هر مدیرعامل به یک استراتژی ارتباطی-اجرایی نیاز دارد تا کارمندان را با چشم‌انداز، مأموریت و اهداف شرکت سازگار کند و انگیزه‌بخش آن‌ها باشد. سازمان‌های بزرگ غالباً برای توسعه‌ی این استراتژی از متخصصین ارتباطات حرفه‌ای کمک می‌گیرند. سازمان‌های کوچک‌تر شاید به چنین منابعی دسترسی نداشته باشند، ولی حتی در یک محیط کار کوچک هم روابط نیروی کار باید بر مبنای رویکردی متفکرانه و دقیق پیش برود.

شما به‌عنوان یک مدیر (یا رهبر) زمان زیادی را صرف تنظیم پیام‌هایی که باید به کارمندان، مشتریان، شرکا و سرمایه‌گذاران ابلاغ شود، می‌کنید. درحالی‌که بسیاری از این پیام‌ها مؤکد تعاملات حرفه‌ای هستند، باید به یاد داشته باشید، روابط شما با کارمندان درون شرکت هم به همان اندازه اهمیت دارد.

کارمندان ستون‌های یک سازمان هستند و آگاه نگه‌داشتن و انگیزه‌بخشی به آن‌ها برای موفقیت شرکت ضروری است. بخشی از استراتژی ارتباطی شما تعاملی است که با «همه‌ی کارمندان» دارید. به‌ عنوان ‌مثال: ایمیل‌های هفتگی یا ماهانه به همه‌ی اعضای تیم ابتکار تأثیرگذاری است. محتوای این ایمیل‌ها شامل جزئیات عرضه‌ی محصولات جدید، نتایج تحقیقات مرتبط با مشارکت کارمندان، نتایج عملکرد سه‌ماهه و… خواهد بود. همچنین می‌توانید در فرصت‌های مختلف مثلاً (بعد از جلسات کار یا هنگامی‌که کارمندان را در راهرو می‌بینید، به‌صورت شخصی با آنها صحبت کنید).

ولی اگر منتظر باشید تا زمان مناسب ابلاغ پیام به مخاطبان برسد، ممکن است بسیاری از فرصت‌های غیررسمی و شخصی‌تر تعامل و الهام‌بخشی به کارمندان را از دست بدهید. اگرچه در کشور ما این رویکرد هنوز جدی گرفته نشده، ولی به شما توصیه می‌کنیم در سطحی شخصی‌تر با کارمندان خود رابطه برقرار کنید.

گپ زدن و چای نوشیدن

یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌توانید با کارمندان گفتگوی نزدیکی داشته باشید، وقتی است که آنها در حال نوشیدن قهوه یا چای صبح خود هستند. در این ساعات معمولاً یک سؤال یا گفتمان سریع، به مباحثه‌ای پرانرژی تبدیل می‌شود.

 

قدم زدن در راهروها

هر یک از ما رفتارهای ثابت روزانه‌ی خودمان را داریم. هرروز صبح از همان درب همیشگی وارد دفتر می‌شویم، راهرو یا مسیری را طی می‌کنیم تا به میز کارمان برسیم و غیره.

به‌عنوان مدیر سعی کنید نقشه‌ی جدیدی برای این مسیر کوتاه داشته باشید و از مسیرهای طولانی‌تر و متفاوتی بگذرید. در این صورت کارمندانی را می‌بینید که شاید به‌طورمعمول با آن‌ها برخوردی ندارید. با جمله‌ای شبیه «سلام، حالتان چطور است» خودتان شروع‌کننده‌ی مکالمه باشید و سپس از آن‌ها سؤالاتی در مورد پروژه‌ی فعلی‌شان بپرسید.

اعضای تیم را دورهم جمع کنید

منظور یک جلسه‌ی کاری رسمی نیست. بدون هیچ تشریفاتی تیم را دورهم جمع کنید و در مورد پروژه‌ای که در دست دارید، گفتگو کنید. به‌ این‌ترتیب فرصت بی‌نظیری به دست می‌آورید تا از چالش‌های موجود باخبر شوید و خیلی دوستانه به آن‌ها مشاوره دهید.

ناهار را همراه با کارمندان صرف کنید

معمولاً کارمندان مکان‌های خاصی را برای صرف ناهار انتخاب می‌کنند و به‌ صورت گروهی غذا می‌خورند. شما نیز می‌توانید گاهی به آن‌ها ملحق شوید. این استراتژی به شما فرصت می‌دهد، در محیطی غیررسمی با کارمندان معاشرت کنید. آن‌ها را ترغیب کنید بازخوردهایی را که معمولاً در جلسات اداری بیان نمی‌کنند، مطرح کنند.

بهره‌گیری از اینفلوئنسرها

انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب بخشی از استراتژی بازاریابی هوشمندانه است. پس چرا همین تکنیک را در مورد کارمندان بکار نگیرید؟ در هرصورت شما باید وقت زیادی را به شناخت تک‌تک کارمندان اختصاص دهید. پیشنهاد می‌کنیم رهبران تیم‌های شرکت و کارمندانی را که در شبکه‌های حرفه‌ای موفق و عالی عمل کرده‌اند، شناسایی کنید و به‌طور مرتب با این افراد در تماس باشید، زیرا آن‌ها در انتشار پیام‌ به خارج از شرکت، شریک و سفیر شما خواهند بود.

چیزی را به اشتراک بگذارید

ممکن است با یک پادکست خوب کسب‌وکار آشنا شده باشید یا تحقیقات جدیدی که در صنعت شما صورت گرفته را مطالعه کرده باشید. به اشتراک‌گذاری علاقه‌مندی‌های شخصی مرتبط با کار، روشی ساده و مؤثر برای ارتباط برقرار کردن با کارمندان است. به‌علاوه شما فرصتی به دست می‌آورید تا آن‌ها را با بینش و اهداف شرکت آشنا کنید و الهام‌بخش آن‌ها شوید.

شما به‌عنوان یک رهبر (مخصوصاً مدیرعامل) با چالش‌ها و فشارهای محدودیت زمان مواجهید. مدیریت جوانب مالی و اقتصادی و پروسه‌های شرکت و همچنین رفع بحران‌های غیر منتظره، برنامه‌ی کاری شما را پرکرده است، بنابراین بهتر است از هر فرصتی برای شناخت بهتر کارمندان استفاده کنید. به آن‌ها یادآوری کنید که همیشه می‌توانند به شما دسترسی داشته باشند. البته پیامی که به‌صورت رسمی به تیم ارسال می‌کنید، مهم است؛ اما اقدامات همیشه رساتر از کلمات صحبت می‌کنند.

منبع: زومیت