پارادوکس USB یکی از تجربیات مشترک کاربران است و اغلب اوقات هنگام اتصال کابل یا فلش به درگاه USB ابتدا آن را از سمت اشتباه در دست می­گیرند.

استاندارد USB در سال ۱۹۹۴ توسعه داده شد و ظاهرا اعضای تیم توسعه از همان زمان می­دانستند که کاربران مکن است با تشخیص سمت درست آن دچار مشکل شوند، با این حال در این زمینه کار خاصی انجام ندادند.

حالا یکی از توسعه­‌دهندگان این فناوری به نام «آجای بهات» در مصاحبه­ای با سایت «Design News» ادعا می­کند که حل این مشکل نیازمند دوطرفه‌­سازی این درگاه بوده که به افزایش دوبرابری پیچیدگی مدارها و هزینه­‌ها منجر می­‌شود.

این مساله مستلزم دو برابر شدن پیچیدگی مدار و هزینه­‌های پیاده­سازی آن بود، در حالیکه در ابتدای طراحی و توسعه هر پروژه­ای کاهش هزینه­‌ها بزرگترین دغدغه است. چرا که شما پیش از معرفی یک فناوری جدید از میزان موفقیت آن آگاهی ندارید.

امروزه شما این درگاه را با فناوری­‌های فعلی مقایسه کرده و فکر می­‌کنید که USB چندان خوب از آب در نیامده، اما با مقایسه این درگاه با پورت­‌های سریال و موازی زمان ما که دارای کابل­ها و سیم­‌های فراوان بوده و مثل USB پلاگ­ اند پلی نبودند، می­بینید که USB به مراتب از آنها بهتر است.

با این حال او اذعان دارد که اگر از ابتدا روی دوطرفه‌­سازی یا افزایش سرعت USB تمرکز می­کردند، امروزه کاربران از آن رضایت بیشتری داشتند. گفتنی است برای تشخیص سمت درست کابل یا فلش USB کافی است به شکاف روی آن که در تصویر بالا مشخص شده دقت کنید، چرا که این شکاف هنگام اتصال باید در سمت پایین قرار بگیرد.

منبع: CNET