گوگل در حال حاضر، موتور جستجوی اصلی همه‌­ی مردم دنیاست. کارش را هم حسابی خوب انجام می‌­دهد و طی این سال­‌ها پیشرفت­‌های بسیاری داشته است. اما این بدان معنا نیست که نمی­‌توان آن را بهتر کرد.

سایت­‌ها و افزونه­‌های بسیاری هستند که به کمک آن‌ها می­توان تجربه جستجو با گوگل را تا اندازه قابل توجهی ارتقا بخشید. اما از میان تمامی آن‌ها، پنج مورد وجود دارند که از جذابیت بیشتری برخوردارند.

۱-    Resulter

 Resulter در اصل یک افزونه (extension) ساده برای گوگل کروم است که به راحتی سرعت دریافت و نحوه نمایش نتایج را بهبود می­بخشد. برای رسیدن به این هدف نیز میانبرهای کیبورد را در اختیار می‌­گیرد.

همچنین یک منو پیش­نمایش از نتایج جستجو در اختیار کاربر قرار می­‌دهد که استفاده از آن، قدرت مقایسه لینک­‌های به نمایش درآمده را فراهم می­سازد. گفتنی­ست میانبرهای کیبورد نیز روی این منو کارایی بسیاری دارند و می­توان با نگه داشتن کلید «Alt» نتیاج جستجو را شماره‌­گذاری کرد. سپس می­توانید با گرفتن هم­زمان کلیدهای «Alt» و اعداد، نتیجه مورد نظر خود را باز کنید. همچنین به کمک میانبرهای «Alt + S» و «Alt + A» به ترتیب امکان ویرایش و باز کردن تمام نتایج برایتان مهیا می­‌شود.

۲-      Impersonal.me

گوگل به عنوان یک موتور جستجو، مدام در حال دنبال کردن شماست و تقریبا تمامی حرکات کاربران را زیر نظر دارد. اهالی مانتین ویو همیشه سعی دارند با جمع­‌آوری اطلاعات از کاربران، بیشتر در موردشان بدانند و تبلیغات مورد نیاز را برایشان به نمایش درآورند.

علاوه بر این، اطلاعات جمع آوری شده توسط گوگل، روی نتایج جستجو نیز تاثیرگذار است. پس چه کار باید کرد؟ چطور می­توان از دسترسی گوگل به اطلاعات شخصی جلوگیری کرد؟ پاسخ این سوال در وبسایت Impersonal.me خلاصه می‌شود. Impersonal.me وب‌سایتی است که شباهت بسیاری با موتور جستجوی گوگل دارد. البته با این تفاوت که ویژگی­‌های بیشتری در اختیارتان می‌گذارد و با تمام قوا از حریم شخصی شما محافظت می­‌کند. علاوه بر این، Impersonal.me امکان انتخاب زبان، منطقه جغرافیایی و دامین را نیز برای کاربر فراهم می­‌کند تا نتایج به دست آمده از دقت بالاتری برخوردار باشند.

۳-      Ruin My Search History

همانطور که گفتیم گوگل همیشه کاربرانش را دنبال می­کند و پیوسته در حال جمع­‌آوری اطلاعات است. البته راحت می­‌توانید بفهمید که گوگل از شما چه می­داند. حتی امکان مدیریت این اطلاعات نیز وجود دارد.

Ruin My Search History  در واقع همزمان دو کار اساسی را انجام می­دهد. به نوعی هم سر به سر گوگل می­‌گذارد و هم به تفسیر اطلاعات دریافت شده توسط گوگل می‌­پردازد. تنها کافیست وارد این وب‌سایت شوید و از طریق حساب کاربری گوگل خود شروع به وبگردی کنید.

اما نکته جالب اینجاست که اطلاعات آنطور که باید به دست گوگل نمی­رسند. شما عبارت خاصی را جستجو می­‌کنید و در نهایت نتایج مورد نظرتان را دریافت خواهید کرد. اما به هیچ وجه گوگل قادر به تشخیص عبارت­‌های جستجو شده توسط شما نخواهد بود.

البته به جای اطلاعات دقیق، Ruin My Search History عمدا داده‌­های اشتباه را در اختیار گوگل قرار می­‌دهد و به کلی در روند فعالیت­‌های آن اختلال ایجاد می­‌کند. رفته رفته گوگل توانایی شناخت شما را به طور کل از دست می­دهد و اطلاعاتی که اصلا به شما تعلق ندارند را برای خود ذخیره می­‌کند.

۱-      Result Preview

Result Preview افزون‌های برای گوگل­‌کروم است که با نصب آن اطلاعات مختصری از لینک‌­های مختلف در مقابل نتایج جستجو به نمایش در می‌­آید. این کاری است که خود گوگل به طور پیش­فرض قادر به انجام آن نیست.

اما واقعا وجود این ویژگی چه مزایایی دارد؟ به هر حال با جستجوی یک عبارت، باید وارد لینک­‌های بی­شمار شویم تا به نتیجه مورد نظرمان برسیم. اما با استفاده از Result Preview اطلاعات مختصری از محتوای لینک­‌ها در اختیارمان قرار می­گیرد که به لطف این موضوع، می­‌توان تا اندازه نسبتا خوبی در زمان صرفه‌­جویی کرد.

۲-      Google Similar Pages

اغلب ما حین وبگردی­‌های روزانه خود به صفحات جالبی بر می­خوریم. برخی اوقات به محتوای این صفحات علاقه­‌مند می­‌شویم و به دنبال لینک‌­های مشابه آن می­‌گردیم. اما برخی مواقع پیدا کردن محتوای یکسان در مورد یک موضوع کار چندان آسانی نیست.

با این حال گوگل یک افزونه اختصاصی برای کروم توسعه داده که به کمک آن، امکان پیدا کردن صفحات مشابه فراهم می‌­شود. تنها کافیست افزونه Google Similar Pages را نصب کنید.

حال با کلیک روی کلید این افزونه، لینک­‌های مشابه با موضوع مورد نظر در اختیارتان قرار می­گیرد. البته گفتنی­ست که نتایج Google Similar Pages، چندان هم دقیق نیستند و ممکن است با برخی وبسایت­‌ها هماهنگی نداشته باشند. با این حال به کمک آن می‌­توان تا اندازه زیادی در زمان صرفه­‌جویی کرد و تعداد جستجوهای پی در پی را به حداقل رساند.

منبع: Makeuseof