شرکت‌ها از چه طریقی می‌توانند نظر مصرف‌کنندگان را به خود جلب کنند؟ چه معیارهایی از نظر مصرف‌کنندگان با اهمیت تلقی می‌شود؟ آیا مصرف‌کنندگان فقط به دنبال کاهش قیمت هستند یا ارزش‌های دیگری را نیز دنبال می‌کنند؟

امروزه مصرف‌کنندگان تمایل به خرید از شرکت‌­هایی دارند که در مسائل اجتماعی سرمایه‌گذاری می­‌کنند. علاوه بر رفتار منصفانه با کارکنان، از خرده­‌فروشان و تولیدکنندگان انتظار می­‌رود که نسبت به بسیاری از جنبه­‌ها از جمله محصولات مفید برای جامعه، استخدام منصفانه نیروی کار و روش­‌های سازگار با محیط زیست مسئول باشند. هنگامی که مصرف‌کنندگان از چیزی ناراضی باشند، رسانه اجتماعی به آن دامن می­زند و یک‌شبه معضل بزرگ برای شرکت ایجاد می­­‌شود.

شرکت Honest در چند سال گذشته  از مصرف‌کنندگان نارضایتی‌هایی در سطوح مختلف، دریافت کرد. سال پیش، در مواد شوینده شرکت، ماده سمی پیدا شد که در برچسب محصول به آن اشاره‌ای نشده بود. در این راستا، جسیکا آلبا (مالک شرکت) که از برنامه‌ی تلویزیونی New Celebrity Apprentice  The حمایت مالی می‌کرد، در این برنامه حضور پیدا کرد. حمایت آلبا و آشکار شدن آن ماده سمی باعث شد، بسیاری از مصرف‌کنندگان این نمایش را تحریم کنند. این نمونه مثالی است از نارضایتی مشتریان که می‌تواند ضررهای زیادی به شرکت وارد کند.

جهت جلوگیری از خشم مصرف‌کننده، از ۵ نکته زیر در قالب فرهنگ سازمانی استفاده کنید.

۱-      احترام به شیوه­‌های کار منصفانه

شاید عجیب به نظر برسد که در سال ۲۰۱۷ در مورد اجتناب از بیگاری کشیدن از نیروی کار صحبت کنیم، ولی این روش هنوز شیوه­‌ای معمول است که بسیاری از شرکت­‌ها به منظور کاهش هزینه­‌ها از آن استفاده می­‌کنند. اطمینان حاصل کنید که مصالح و محصولات خودتان را از شرکت‌هایی خریداری کنید که رفتار مناسبی با کارکنانشان دارند.

پاتاگونیا، شرکتی که برای علاقه‌­مندان به طبیعت‌گردی لباس تولید می­کند، به دلیل تعهد  به مسئولیت سازمانی، شهرت دارد. تحلیل­گران صنعت، موفقیت میلیارد دلاری شرکت را به اعتبار آن نسبت می‌­دهند.

۲-    حمل و نقل مسئولانه

تحویل کالا در زنجیره تأمین اغلب یک ضعف است. هنگامی­ که جاده­‌ها مملو از کامیون­‌های بزرگی است که از آن­ها دود خارج می‌شود، پرداختن به بحث آلودگی دشوار است. به منظور راه‌اندازی سریع بازار حمل و نقل، شرکت فریترا در حال تلاش برای تغییر حمل و نقل از یک تهدید زیست‌محیطی به یک صنعت پایدار و مترقی است. یکی از نقاط اصلی فروش آن، گزینه‌های حمل و نقل کم‌هزینه است. بنا بر تعهد این شرکت به ارائه مناسب­ترین قیمت‌‌ها، خدمات مشتری‌محور و آینده­‌ی سازگار با محیط زیست، بیش از ۵ هزار حساب­ دریانوردی، ۴۰۰ حامل و عنوان بزرگ‌ترین ناوگان حمل و نقلی در کانادا و آمریکا را تنها در عرض ۳ سال به دست آورد.

۳-      بشردوست باشید

دلایل بسیاری برای ایجاد فرهنگ مسئولیت اجتماعی وجود دارد. دلیل بشردوستانه صحیح یا غلط برای حمایت وجود ندارد. موضوعی را انتخاب کنید که برای شما معنی دارد، پشت آن بایستید و نگران آن نباشید که مشتری بداند شما از چه چیزی و به چه دلیل حمایت می­کنید. صدها مؤسسه‌ی غیرانتفاعی برای انتخاب وجود دارند. به همین دلیل فرآیند انتخاب سازمان‌­ مناسب برای حمایت، چالش­برانگیز است، اما مجبور نیستید به تنهایی آن را انتخاب کنید.

۴-     سرمایه­­‌گذاری در یک شرکت حامی محیط زیست

مؤسسه منابع جهانی (WRI) اولین دفتر سازگار با محیط زیست خود را در سال ۱۹۹۹ ایجاد کرد و از آن زمان تاکنون به این کار ادامه می‌­دهد. دفتر کار آمریکای این مؤسسه که رتبه‌ی نقره‌­ای مصرف بهینه انرژی و طراحی زیست‌محیطی (LEED) را کسب کرده است، شامل سقف سبز، تجهیزات روشنایی و LED طبیعی، مصالح ساختمانی بازیافت شده و سنسورهایی برای خاموش کردن لامپ­‌ها هنگامی­ که اتاق‌ خالیست، می­‌شود.

سقف­های سبز در واقع سقف دوم هستند که باعث تغییر ساختار سقف می‌شوند و عمر آن را تا ۵۰ سال افزایش می‌دهند، همچنین عایق‌سازی را بهبود بخشیده و هزینه­‌های انرژی را در طول سال کاهش می‌دهند. یک مطالعه تخمین زده که نصب سقف­ سبز بر روی تمام ساختمان­های شهر شیکاگو، سالانه ۷۲۰ مگاوات کاهش انرژی (معادل چندین معدن زغال سنگ یا یک نیروگاه هسته‌­ای کوچک) و کاهش هزینه ۱۰۰ میلیون دلاری به دنبال دارد. حتی اگر شما نمی‌­توانید به اداره سبز تبدیل شوید، تلاش ساده­ای برای کاهش استفاده از کاغذ را  انجام دهید. به‌عنوان مثال، امضای الکترونیکی کارکنان را جایگزین روش‌های قدیمی کنید. این­‌ها شیوه‌‌هایی هستند که شرکت‌ها برای نشان دادن حس مسئولیت اجتماعی­ انجام می­دهند.

۵-     با کارکنان خود به‌خوبی رفتار کنید

به‌تازگی تسلا، تولیدکننده خودروهای الکترونیکی، برای پرداخت حقوق پایین به ۶ هزار کارگر خود (که دستمزدی بسیار پایین­تر از استاندارد صنعت برای تولید خودروهای ۹۰ هزاردلاری دریافت می کنند)، مورد انتقاد شدید قرار گرفت. هنگامی­ که مصرف­‌کنندگان متوجه شدند، حقوق کارگران ۱۲ دلار پایین­تر از شغل‌های مشابه است، از آن تولیدکننده ناراضی شدند.

از نظر کریس موبرگ، رئیس اسلامبر سرچ، هنگامی که مصرف­‌کنندگان بدانند شرکت برای کارکنانش محیط کاری دلپذیر فراهم می­کند و برای آن‌ها ارزش قائل می‌شود، بیشتر مایل به حمایت از این نام تجاری هستند.

به‌عنوان مثال، چند سال پیش کاستکو حقوق کارکنانش را بالاتر از استاندارد صنعت پرداخت می­کرد و مصرف­کنندگان، این خرده­فروشی‌ مواد غذایی را به سوی رسانه‌­های اجتماعی سوق دادند، که بدون شک بازتاب آن در افزایش بازدید و فروش فروشگاه، نمود پیدا کرد. در واقع تعهد به پرداخت بالا به افزایش علاقه مصرف‌­کننده کمک می­کند.

سخن پایانی

مصرف‌­کنندگان علاقه به تجارت با شرکت­هایی دارند که با سلایقشان هماهنگ باشد و کارکنانش به آن افتخار کنند. شرکتی که از شیوه­‌های مسئولیت اجتماعی بهره می­‌برد، شما را در دستیابی به موفقیت، کمک می­کند.

منبع: INC