وزیر ارتباطات اعلام کرد که با مصوبه‌ای که به زودی ابلاغ می‌شود مشکل دریافت پیامک‌های تبلیغاتی ناخواسته برای مشترک حل خواهد شد. محمد جواد آذری جهرمی با تاکید بر لزوم حل ریشه‌ای مشکل پیامک‌های ناخواسته تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی گفت: برای این موضوع باید یک فکر اساسی کرد. به همین علت ما مصوبه‌ای را مبنی بر اینکه مشترک قبل از دریافت پیامک خودش آن را انتخاب کند داشته‌ایم. بر مبنای این مصوبه که به زودی ابلاغ می‌شود، سامانه تقاضای دریافت پیامک تبلیغاتی راه‌اندازی کردیم و بر اساس آن مشترک با رضایت قبلی نسبت به دریافت پیامک‌هایی که متقاضی آن است اقدام کند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه لیستی از موضوعات پیامکی در اختیار مشترک قرار می‌گیرد که باید نسبت به آن تمایل خود را به دریافت پیامک‌هایی که نیاز دارد اعلام کند، افزود: با این وجود پیامک‌های سیاه تبلیغاتی با رضایت مشترک به پیامک سفید تبدیل می‌شود و منافع مشترک در این خدمات در نظر گرفته می‌شود.

USSD  به سرعت قطع نمی‌شود

وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت تصمیم برای قطع کدهای دستوری موبایل USSD گفت: برخی از اصناف می‌خواهند کاسبی خود را روی سرویس اینترنتی ببرند و با USSD مخالفند اما عده‌ای دیگر کسب و کارشان با این کدهای دستوری است و اخبار را به سمت این موضوع هدایت می‌کنند اما به طور کل ما نمی‌توانیم این موضوع را بر اساس سلیقه این اصناف در نظر بگیریم بلکه باید به منافع مردم توجه کنیم. به گفته‌ی جهرمی، امروز اینترنت برای تمام مناطق روستایی و جاده‌ای قابل دسترسی نیست و از آنجایی که درصد بالایی از فروش کارت‌های شارژ از طریق خدمات USSD در این مناطق انجام می‌شود تصمیم به قطع یک شبه این خدمت نمی‌توان گرفت.

وی گفت: در صورتی‌که این سرویس را قطع کنیم عده‌ای که کسب و کارشان بر پایه اپلیکیشن موبایل محور پرداخت است به یکباره شاهد سرریز بازار به سمت خدماتشان می‌شوند و ممکن است عده‌ای که در حوزه USSD خدمات می‌دادند ورشکست شوند البته موضوع ما مربوط به این مشکلات نخواهد بود و باید دغدغه امنیتی را که بانک مرکزی دارد، برطرف کنیم. باید مردم بدانند که آنچه که استفاده می‌کنند دارای امنیت است و اگر قرار باشد این سرویس به صورت کلی حذف شود با یک شیب آرام مردم را به سمت استفاده از خدمات دیگر سوق دهیم و نباید به یکباره این سرویس را حذف کرد.

 

انقراض فناوری ADSL در دنیا

وزیر ارتباطات در همایش وب و موبایل با اشاره به اینکه در سال ۹۲ حدود ۳ میلیون مشترک ADSL و ۳۰۰ هزار مشترک اینترنت موبایل داشتیم، گفت: ۵ سال پیش هنوز مفهوم پهنای باند سریع جا نیفتاده بود و فاصله دیجیتالی زیادی میان ایران با کشورهای منطقه وجود داشت.

وی با اشاره به نگاه لوکسی که در گذشته نسبت به فناوری اطلاعات بود گفت که در آن زمان اینترنت با سرعت ۱۲۸ کیلو بیت را کافی می‌دانستند اما امروز شاهد هستیم که از ۱۰۰ میلیون گوشی موجود در بازار ۶۰ میلیون آن گوشی هوشمند است و کاربران با موبایل به اینترنت وصل می‌شوند. وی با اشاره به سرمایه گذاری بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان در ۵ سال گذشته برای توسعه فناوری اطلاعات تصریح کرد که اگرچه به رغم توسعه صورت گرفته در بخش اینترنت ثابت نتوانستیم آن طور که باید توسعه پیدا کنیم. وزیر ارتباطات گفت: فناوری ADSL در دنیا رو به انقراض است و فناوری شبکه دسترسی فیبر نوری (STTH) در حال گسترش است. در همین حال برآورد می‌شود که در حوزه زیرساخت بخش ثابت وضعیت رشد ۱۰ برابر در این حوزه وجود دارد.

جهرمی همچنین از رشد ثابت ۱۰ درصدی سالانه در بخش وب سایت‌های کشور خبر داد و گفت که بر اساس آمارها سرویس‌های موبایلی رشد دو برابری دارند. وزیر ارتباطات با تاکید بر اهمیت حفظ اطلاعات کاربران توسط ارائه کنندگان خدمات و اپراتورها گفت: نکته بسیار مهمی در که در این حوزه باید به آن توجه کرد حفظ حقوق کاربران است که باید در قالب شرایط ضمن عقد، حقوق مشترک تحت عنوان قوانین حقوقی مستند شود و در زمان عرضه سرویس به وی ارائه شود.