یک طراح سوئیسی به نام “توماس میسی” موفق به طراحی یک صندلی برای مسافران مریخ شده است.

الون ماسک قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ بشر را به مریخ بفرستد، بنابراین در آنجا به صندلی نیاز دارد.

این صندلی که “Mars Chair” نام دارد از فیبر کربنی ساخته شده است. ساخت لوازمی که بشر در مریخ به آنها نیاز خواهد داشت و انتقال آنها به این سیاره هزینه‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل میسی ایده طراحی صندلی‌های سبک که از فیبر کربنی ساخته می‌شوند را ارائه و با هدف بهینه‌سازی فضا و هزینه، آن را طراحی کرده است.

میسی و تیمش تخمین زده‌اند که حمل و نقل مبلمان به مریخ حدود ۵۰۰۰ یورو(۵۸۹۹.۷۵ دلار) در هر کیلوگرم هزینه خواهد داشت. اما با این روش حدود ۷۰۰۰ یورو به ازای هر صندلی و همچنین ۷۵ درصد حجم بسته‌بندی در مقایسه با یک صندلی معمولی که بسته‌بندی عادی دارد، صرفه‌جویی می‌شود. میسی هر صندلی را با وزن ۵۰۰ گرم روی زمین و پایه‌هایی با زاویه هشت درجه برای ثبات بهتر در گرانش پایین طراحی کرده است. در ضمن، این صندلی فقط دو میلی‌متر ضخامت دارد. بنابراین می‌توان آن را به راحتی در یک فضاپیما قرار داد.

به گفته میسی: در انتقال لوازم به مریخ، حجم ذخیره سازی اغلب یک مانع کلیدی محسوب می‌شود. دلیل سبک وزن بودن این صندلی‌ها استفاده از الیاف کربن در ساخت آنهاست. میسی در وبسایت خود می‌گوید: فیبر کربن معمولا یک ماده گران است، با این حال در این رابطه نسبت به وزن و قدرتی که دارد، جایگزین ارزانی برای بسیاری از مواد تولید مبلمان محسوب می شود. وی بر این باور است که تولید این محصول، گامی به سمت نزدیک شدن به مریخ است.

منبع: ایسنا