یک شرکت ناشناس دستگاهی ساخته که قابلیت رمزگشایی آیفون را دارد. در همین راستا کارشناسان به کاربران آیفون هشدار داده‌اند تا رمزهای خود را تغییر دهند.

یک شرکت بین‌المللی ناشناس برنامه‌ای ساخته که می‌تواند در چند دقیقه کلمه رمز (Passcode) آیفون را کشف کند. اکنون کارشناسان به کاربران اپل هشدار داده‌اند تا رمزهای خود را عوض کنند.

شرکت خصوصی به نام Grayshift در آتلانتا این فناوری را ابداع کرده است.

به گفته کارشناسان، پیمانکاران قدیمی سازمان جاسوسی آمریکا همراه یکی از مهندسان سابق اپل Grayshift را در سال ۲۰۱۶ میلادی تاسیس کردند. این شرکت کمتر از ۵۰ کارمند دارد و دستگاه قابل حملی به نام Gray Key ساخته است. این شرکت می‌تواند در چند دقیقه رمز آیفون را هک کند.

Grayshift  هم اکنون مشغول بازاریابی این محصول برای کارآگاهان خصوصی است. دستگاه مذکور با دو طرح بازاریابی می‌شود: نسخه آنلاین با قابلیت ۳۰۰ بار استفاده که ۱۵ هزار دلار هزینه دارد و نسخه آفلاین  بدون محدودیت استفاده که ۳۰ هزار دلار قیمت دارد.

البته هنوز مشخص نیست Gray Key برای دسترسی به موبایل روی چه ضعف‌هایی تمرکز می‌کند، اما کارشناسان معتقدند از روش آزمون و خطا برای رمزگشایی اطلاعات استفاده می‌کنند. Gray Key یک جعبه خاکستری کوچک است که دو کابل از آن خارج می‌شود. هم‌زمان می‌توان دو آیفون را به مدت ۲ دقیقه به دستگاه متصل کرد. کمی بعد نمایشگر موبایل به رنگ سیاه در می‌آید و رمز و اطلاعات دیگر روی آن نمایش داده می‌شود.

رمزگشایی آیفون طی سه روز یا بیشتر انجام می‌شود. پس از آن تمام محتویات موبایل در دستگاه Gray Key دانلود می‌شود و به طور آنلاین قابل دسترس است.

منبع: خبرگزاری مهر