آژانس فضایی ژاپن برای اولین­بار یک پهپاد روبات مانند را طراحی کرد که می­تواند در ایستگاه فضایی بین­المللی عکاسی و فیلم­برداری کند. این روبات از راه دور (زمین) قابل کنترل می‌باشد.

آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن (JAXA) می‌گوید: فیلم‌های ثبت شده با دوربین این روبات درلحظه هم توسط فضانوردان و هم واحد‌های کنترلی مستقر در زمین قابل بررسی و کنترل هستند. این توپ شناور که  Int-Ball نامیده می‌شود با تکنولوژی چاپ ۳ بعدی و بر اساس طراحی پهپاد‌ها آماده شده است. چشمان آبی این توپ شناور بدون شک شما را به یاد انیمیشن‌های Pixar خواهد انداخت.

مهم­ترین ویژگی این پهپاد شناور قابلیت کنترل کامل آن است که از طریق مرکز هوایی JAXA Tsukuba قابلیت کنترل دارد. JAXA می‌گوید: این توپ شناور می‌تواند در تمام جهات حرکت کند و در لحظه تصاویر و ویدیو به صورت ۳۶۰ درجه ثبت کرده و مخابره کند. به گفته  The Japan Times  وزن Int-Ball حدودا ۱ کیلوگرم بوده و دارای قطر ۱۵ سانتی­متر می‌باشد. تعداد ۱۲ پروانه نیز توانایی حرکت را برایش به ارمغان می‌آورند.

طبق بررسی‌های انجام شده، کارایی فضانوردان حین انجام عملیات بابت ثبت تصاویر و مخابره آنها مشکلات فراوانی به همراه داشته و برآوردی ۱۰ درصدی مبنی بر بهبود اوضاع با وجود این پهپاد دوست‌داشتنی قابل تصور است. طبق برنامه­ریزی صورت گرفته، قرار است تولیدکننده ژاپنی Kibo این پهپاد را برای آژانس بین‌المللی آماده کند.

برنامه‌های JAXA تنها به تصویربرداری برای این پهپاد نمی­پردازند  و قرار است به­زودی بررسی تجهیزات و مشکلات سیستم‌های موجود در ایستگاه فضایی هم از وظایف این روبات باشد.

منبع: نت نوشت