هفته پیش بیل گیتس طی صحبتی در کالج هانتر گفت که به عقیده‌ی او کارآفرینان باید به سراغ علم رفته و کسب و کارهایی در این زمینه‌ را رهبری کنند.

همه می‌دانیم که بنیانگذار مایکروسافت به موقعیت‌سنجی و یافتن فرصت‌های سرما‌یه‌گذاری مناسب معروف است. همین بینش دقیق وی پیرامون تشخیص فرصت‌های نوین کارآفرینی در دنیای کامپیوتر بود که موجب شد او تحصیلاتش در هاروارد را نیمه‌کاره رها کند و به سراغ کسب و کارش برود.

به باور وی یکی از دلایل تمرکز بنیاد خیریه‌ی گیتس در زمینه‌ی بهداشت جهانی وآموزش، بدین علت است که این حوزه‌ها توانایی تاثیرگذاری در زندگی بسیاری از افراد جهان را دارند. به همین دلیل وی به کارآفرینان آینده پیشنهاد می‌کند که سراغ علم رفته و مطالب زیادی در این زمینه بیاموزند.

ریشه‌کن کردن بیماری‌ها و پیدا کردن منابع انرژی مهم‌ترین چالش‌ پیش روی انسان است.

به طور مشخص بیل گیتس عقیده دارد که مردم باید در زمینه‌هایی فعالیت کنند که نیازمند نوآوری هستند تا بتوانند به جامعه انسان‌ها کمک بیشتری کنند. وی در این‌باره به کارآفرینان پیشنهاد می‌دهد که اگر در زمینه‌ی علم و برنامه‌نویسی استعداد دارند، بهتر است سراغ فعالیت در زمینه‌های بیولوژیکی و پیشرفت‌های انرژی‌محور بروند، چرا که پتانسیل این زمینه‌ها به شدت بالا است و درآینده‌ی نزدیک به شدت تغییر خواهند کرد.

او معتقد است که بزرگترین چالش جامعه‌ی بشری شامل ریشه‌کن کردن بیماری‌های لاعلاج و همچنین پیدا کردن یک منبع جدید برای تولید انرژی خواهد بود. پیدا کردن راه‌حل این مشکلات نیازمند انجام پروژه‌های تحقیقاتی بسیاری است و به شکل دیگری نمی‌توان آنها را حل کرد.

به گفته گیتس، وی بسیار خوش‌شانس بوده که در زمان مناسبی به مهندسی نرم‌افزار علاقه پیدا کرده است. او بدین‌منظور افرادی را برای انجام بازاریابی و فروش محصولاتش استخدام کرد، اما علاقه‌اش به علم نرم‌افزار باعث شد، فرصت مناسبی در این صنعت بیابد.

منبع: Businessinsider