اولین دستیار مجازی در دنیای گوشی‌های هوشمند، سیری بود. حالا پس از گذشت سال‌ها دستیارهای مختلفی وارد عرصه رقابت شده‌اند.

سیری یکی از دستیارهای بسیار خوب است که سال‌ها همراه کاربران آیفون بوده است. شاید بتوان اصلی‌ترین رقیب سیری را دستیار گوگل دانست. گوگل این امکان را فراهم کرده تا با استفاده از دستیار مجازی با اپلیکیشن Allo با دوستانمان گفتگو کنیم و براساس اظهارات معاون این شرکت، در آینده دستیار گوگل را در اپلیکیشن­ها و گجت­های بیشتری ببینیم.

حرکت و جابه‌جایی از سیستم‌عامل آی او اس به سمت اندروید بدون شک سخت است. برای ورود به سیستم‌عامل اندروید شما باید اکانت گوگل داشته باشید و تمام اطلاعات خود را با اکانت خود همگام سازید.

شاید بتوان گفت این هماهنگی ساده‌ترین بخش ماجراست. عملکرد سیستم‌عامل‌های اندروید و آی­او­اس با یکدیگر متفاوت است و افرادی که سال‌ها از سیری به‌عنوان دستیار استفاده کرده‌اند، شاید به‌سختی دستیار گوگل را بپذیرند. دستیار گوگل باقابلیت‌های پیشرفته‌تری به بازار عرضه شد. دستیار خانگی گوگل در حال حاضر در بازار وجود دارد و کاربران می‌توانند در محیط منزل از آن استفاده کنند، ولی هوم­پاد اپل به‌تازگی معرفی‌ شده و هنوز به بازار فروش نرسیده است. پس از عرضه هوم­پاد باید دید که این دستیار خانگی به‌خوبی نمونه‌های مشابه خواهد بود یا خیر و بدون شک در ابتدای شروع، کم و کاستی‌هایی خواهد داشت. دستیار خانگی گوگل مدت‌هاست که امتحانش را پس داده و کاربران توانسته‌اند به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کنند.

یکی از معایب دستیار مجازی گوگل، تشخیص حروف و اسامی است. بسیاری از کاربران از تشخیص اشتباه دستیار مجازی گوگل در شنیدن کلمات شکایت داشته‌اند. در بسیاری از تجربه‌های کاربران به این موضوع اشاره ‌شده که دستیار مجازی گوگل برخی اسم‌ها را به‌درستی تشخیص نمی‌دهد و آن‌ها را تغییر می‌دهد ولی سیری قابلیت تشخیص بسیار بالاتری دارد.

شما می‌توانید با استفاده از دستیار گوگل در محیط منزلتان انجام بسیاری از کارها را آسان‌تر کنید. با دستیار گوگل می‌توانید بدون هیچ سختی چراغ‌ها را خاموش و روشن کنید و حتی از دستیار گوگل بخواهید برای شما یک موسیقی آرام­بخش پخش کند. اگر وسایل منزلتان هوشمند باشد، با اتصال دستیار مجازی به هر یک از وسایل خانه، این وسایل در غیاب شما هم کارشان را انجام خواهند داد، کافی است به دستیار فرمان دهید در ساعتی که در منزل نیستید لباسشویی را روشن کند و پس از ساعتی مشخص آن را خاموش کند.

 

بسیاری از کاربران، صدا و لحن سیری را بسیار طبیعی‌تر و بهتر از دستیار گوگل می‌دانند و با دستیار سیری راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. البته این موضوع به سلیقه شخصی افراد برمی‌گردد ولی افراد بیشتری با صدای دستیار سیری ارتباط برقرار می‌کنند.

یکی از کاربران در رابطه باتجربه کاری­اش با سیری این‌گونه توضیح می‌دهد: «یک‌شب از سیری خواستم که ساعت را برایم بخواند، او به‌آرامی گفت که ساعت ۱۱ شب است. دوباره همین سؤال را از سیری پرسیدم و او دوباره جواب را تکرار کرد، دفعه بعد از او پرسیدم که آیا مطمئن است که ساعت ۱۱ شب باشد؟ و این بار سیری با لحنی قاطع و تن صدای بلندتر گفت: بله ساعت ۱۱ شب است. این نشان می‌دهد دستیار سیری تعامل بهتری با کاربر دارد.»

سیری مزایای مفیدی دارد که در دستیارهای دیگر دیده نمی‌شوند و با اپلیکیشن­های مخصوص اپل سازگاری دارد. سیری باHomeKit  سازگاری دارد و کاربران آی­او­اس می‌توانند از آن استفاده کنند. یکی از کارهای رایجی که هر دستیاری باید انجام دهد، ارسال و خواندن ایمیل‌هاست. سیری در این کار حرفه‌ای است و کار خود را خوب بلد است. شاید بتوان گفت که دستیار گوگل هنوز نتوانسته در زمینه مدیریت ایمیل‌ها به‌پای سیری برسد.

در کل می‌توان سیری را در تشخیص کلمات و تلفظ‌ها باهوش‌تر از دستیار گوگل دانست. سیری دستیاری است که کاربران در طول سال‌ها با آن بهتر رابطه برقرار کرده‌اند و شاید دستیار گوگل زمان بیشتری برای شناخته­شدن نیاز دارد.

دستیار خانگی گوگل گجت هوشمند بسیار کاربردی است و شاید بتوان گفت تا قبل از اینکه دستیار خانگی اپل به بازار بیاید، دستیار خانگی گوگل یکی از بهترین‌های بازار است.

منبع: کلیک