امروزه شرکت­های زیادی بر روی ایجاد محیط­های کاری مناسب برای زنان تمرکز کرده و سعی می­کنند، فرصت رسیدن کارکنان زن به سمت­های رده بالا را فراهم کنند.

موسسه «Fairygodboss» یک سایت کاریابی آمریکایی مخصوص زنان است. این سایت پس از بررسی محیط های کاری مختلف، فاکتورهای موثر در افزایش رضایت شغلی زنان را مشخص کرده که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می­کنیم.

  1. انعطاف­پذیری محیط کار

این سایت دریافته که ۴۰ درصد زنان نمی­توانند تعادل بین کار و زندگی را فدای کارشان کنند. بنابرین شرکت­هایی که محیط و ساعات کاری انعطاف­پذیری را در اختیار کارکنان قرار می­دهند، از شانس بیشتری در استخدام مدیران میانی زن برخودار هستند. یکی از شرکت­های موفق در این زمنیه «جنرال موتورز» است که امکان ارائه مرخصی و ساعات کاری منعطفی را در اختیار کارکنان زن قرار می­دهد.

  1. مدیران خوش رفتار

این موسسه دریافته که ویژگی­های اخلاقی مدیران برای زنان مهم­تر از عنوان شرکت است. وجود مدیرانی که تفاوت­های احساسی و عاطفی جنس مخالف را درک کرده و وظایف متناسب با روحیه زنان را برعهده آنان می گذارند، در بازدهی کارکنان زن تاثیر زیادی دارد. یکی از شرکت­های موفق در این زمینه اپل است که فرصت­های برابری را برای زنان فراهم می­کند.

  1. شرکت­های دارای برنامه جانشین­پروری

در برنامه­های جانشین­پرورری، امکان تعیین زنان به عنوان مدیران آتی وجود دارد. این برنامه­ها مراحل پیشرفت زنان و اهداف و انتظاراتی که می­توانند داشته باشند را مشخص کرده و در افزایش انگیزه آنان نقش زیادی دارد. کمپانی دِل کارکنانی را که در دو بازه یک تا دو ساله و سه تا پنج ساله، می­توانند سمت­های رهبری را برعهده بگیرند، مشخص می­کند.

  1. شرکت­هایی که برای خانواده کارکنان ارزش قائل شوند

افزایش بیش از حد مسئولیت­های مدیران میانی زن در شرکت، می­تواند روی روابط خانوادگی آنها تاثیر منفی بگذارد. توجه به نیازهای خانوادگی کارکنان، برای مثال اعطای مرخصی با حقوق برای پدران و مادران می­تواند در بهبود روحیه و در نتیجه افزایش بهره­وری آنان تاثیر زیادی داشته باشد.

امروزه شرکت-های بسیاری در محل کار، مکانی را به نگهداری از کودکان کارکنان اختصاص داده­اند که از این میان می­توان به «Patagonia»  اشاره کرد.

  1. ایجاد ارتباط بین مدیران زن

حضور همکاران زن در محیط­های کاری، می­تواند باعث افزایش آرامش و اعتماد به نفس زنان شود. استفاده از برنامه­های ایجاد ارتباط بین کارکنان زن و کلاس­های آموزشی با حضور مدیران خانم، می­تواند در افزایش روحیه و تجربه آنها تاثیر به­سزایی داشته باشد. گروه «Global Women» کمپانی پپسی بین کارکنان زن این کمپانی ارتباط برقرار کرده و آنها را به اشتراک تجارب و ایده­ها تشویق می­کند.

منبع: Forbes