این صفحات قرار است از نسخه انگلیسی ویکی پدیا استخراج شوند و در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش برود، محتوای انتخابی ظرف دو سال آینده در سطح ماه قرار می‌گیرد. کل حجم این آرشیو نیز هم‌اندازه با یک سی دی خواهد بود.

Arch Foundation  در سال ۲۰۱۵ میلادی با هدف ایجاد آرشیوهایی در رابطه با بشریت و انتقال این آرشیوها به سیارات دیگر راه‌اندازی شد. طبق گزارشی که نشریه ورج در این‌باره منتشر کرده است، Arch Foundation در نظر دارد به عنوان پروژه تازه خود محتوای ویکی پدیا را روی لوح‌های فلزی کوچکی که ضخامتی کمتر از موی انسان دارند، حک کرده و به کره ماه بفرستد.

بنابراین قرار شده میلیون‌ها صفحه از این سایت روی صفحات فلزی حک شوند و حجم کل این صفحات ظاهرا از یک سی دی فراتر نمی‌رود. این آرشیو در واقع نوعی بک‌آپ از دیتای تولید شده در رابطه با بشریت، تاریخچه و فرهنگ آن است و بناست که در صورت بروز بلایای بزرگ برای زمین نقش تاریخ ماندگار بشریت را ایفا کند.

در نهایت انسان‌های آینده یا شاید بهتر باشد بگوییم خوش‌اقبال‌هایی که قرار است به سیارات دیگر بروند، ممکن است این دیتا را پیدا کرده و به چشم‌انداز و دیدگاهی کلی در رابطه با حیات در زمان حضور انسان دست پیدا کنند.

علاوه بر صفحات ویکی پدیا که در برگیرنده برخی اطلاعات غیرانگلیسی مهم هم می‌شود، این تیم در نظر دارد، پروژه موسوم به روزتا از بنیاد Long Now را هم به ماه بفرستد که آن نیز در برگیرنده بیش از ۱۵۰۰ زبان انسانی است.

طبق خبر نشریه ورج این موسسه غیرانتفاعی در نظر دارد به زودی اطلاعات بیشتری را در رابطه با دیگر پروژه‌های در دست انجامش ارائه نماید. در نظر داشته باشید، این نخستین باری نیست که شرکت مورد بحث اطلاعات مشخصی را به فضا می‌فرستد، پیش‌تر پروژه‌های دیگری نظیر “آرشیو تراژدی سه‌گانه این بنیاد” را هم به فضا فرستاده است.

منبع: slashgear