این روزها در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه­ها قرار داریم و یکی از دغدغه‌­های پدر و مادرها و خود دانش‌­آموزان و دانشجویان افزایش تمرکز و آمادگی برای فراگیری بهتر دروس است. در ادامه این مقاله ۸ راهکار برای افزایش آمادگی و تمرکز در اول صبح ارائه شده که می­تواند به بهبود عملکرد دانش­آموزان، دانشجویان و حتی افراد دیگر کمک کند.

خواب کافی

خواب مناسب به اندازه نوشیدن و خوردن غذای سالم اهمیت دارد، با این وجود بیشتر افراد به کمبود خواب و عوارض جانبی آن دچار هستند. موسسه ملی خواب آمریکا گزارش داده که حداقل ۴۰ میلیون آمریکایی از ۷۰ نوع اختلال خواب رنج می­برند.  علاوه بر این، ۶۰ درصد بزرگسالان و ۶۹ درصد کودکان در طول هفته به مشکلات خواب دچار می­شوند.

برخوداری از خواب کافی مزایای زیر را به همراه دارد:

بهبود حافظه، زندگی طولانی­تر، خلاقیت بیشتر، تمرکز و توجه بیشتر، استرس کمتر، کاهش خطر افسردگی

همانطور که می­بینید، اکثر موارد بالا در فراگیری دروس تاثیر به سزایی دارند، بنابرین شب قبل از رفتن به مدرسه یا دانشگاه سعی کنید از خواب کافی برخوردار شوید.

 

دعا و مدیتیشن

پس از یک خواب کافی، دعا و مدیتیشن می­تواند در القای تفکرات مثبت تاثیر زیادی داشته باشد. افراد مثل آهنربا عمل می­کنند و به هرچه فکر کنند آنرا به سمت خود جذب می­کنند.

تمرین صبحگاهی

علی­رغم شواهد بسیاری که در رابطه با فواید ورزش وجود دارد، در جوامع پیشرفته یک سوم افراد بین ۲۵ تا ۶۴ سال ورزش نمی­کنند و این میزان در جوامع در حال توسعه به احتمال زیاد بیشتر است.

اگر می­خواهید یک زندگی سالم، شاد و پربازده داشته باشید، بهتر است به ورزش کردن عادت کنید. برای ورزش لازم نیست حتما به باشگاه بروید. یک تمرین ساده اول صبح در حیاط خانه هم می­تواند در افزایش روحیه و تمرکز تاثیرگذار باشد.

صبحانه مقوی

مواد غذایی غنی از پروتئین، احساس سیری طولانی­تری ایجاد کرده و سطح قند خون را ثابت نگه می­دارند. بهتر است حداقل ۴۰ درصد حجم کل صبحانه از پروتئین تشکیل شود. مواد غذایی مثل مرغ، ماهی، شیر و تخم مرغ پروتئین زیادی دارند و افرادی که از محصولات گوشتی استفاده نمی­کنند، می­توانند از پروتئین­های گیاهی موجود در حبوبات، سبزیجات و دانه­ها بهره ببرند.

دوش سرد بگیرید

دوش آب سرد سطح سلامت فیزیکی و ذهنی را به یکباره بهبود می­بخشد و اگر در بلند مدت انجام شود، اثرات پایدارتری روی سیستم­های ایمنی، لنفاوی، گردش خون و گوارشی برجا گذاشته و با افزایش متابولیسم به کاهش وزن نیز کمک می­کند. دوش آب سرد در ابتدا باعث لرزش بدن و افزایش ضربان قلب می­شود، اما پس از ۲۰ ثانیه همه چیز به روال عادی برمی­گردد.

کتاب بخوانید

افراد عادی به دنبال سرگرمی و افراد موفق به دنبال یادگیری هستند. بسیاری از افراد موفق جهان حداقل هفته­ای یک کتاب می­خوانند. امروزه با فراگیر شدن کتاب­های صوتی، انجام این کار ساده­تر شده و با گوش دادن به آنها در اتوبوس، مترو یا حتی حین پیاده­روی می­توان مطالب زیادی فرا گرفت.

 

 

اهدافتان را یادداشت کنید

اهداف کوتاه مدت و بلندمدتان را یادداشت کرده و با استفاده از آنها ببینید چه دیدگاهی نسبت به زندگی دارید. اگر هر روز درباره اهداف بلندمدتی که دارید فکر کنید، برای رسیدن به آنها تلاش می­کنید و به زودی موفقیت شما را به آغوش می­کشد. دستیابی به هدف یک علم است و هیچ سردرگرمی یا ابهامی درباره آن وجود ندارد.

برای رسیدن به هدف، حداقل یک گام بردارید

قدرت اراده مثل یک عضله است و با تمرین و ممارست، قوی­تر می­شود اما اگر از آن استفاده نکنید، روز به روز ضعیف­تر خواهد شد. اخذ تصمیمات ضعیف و از این شاخه به آن شاخه پریدن باعث کاهش قدرت اراده می­شود.

سعی کنید کارهای مهم­تر را در ابتدای روز انجام دهید، چون در آخر روز خسته هستید و احتمال بیشتری وجود دارد که کارهای مهم را به فردا موکول کنید. اگر هر روز یک گام به هدفتان نزدیکتر شوید، می­بینید که آنقدرها هم از شما دور نیستند و با تلاش کافی می­توانید به آنها برسید.

همه ما می­دانیم که نابرده رنج، گنج میسر نمی­شود. اگر از این هشت گام استفاده کنید می­توانید از روحیه، انرژی، توان و تمرکز لازم برای انجام کارهای دشواری که شما را به هدفتان نزدیک می­کنند، بهره ببرید.

منبع: INC